K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Moje ciało, moje zdrowie

0

W mijającym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupsku prowadzono wiele projektów edukacyjnych. Jednym z najważniejszych był projekt „Moje ciało, moje zdrowie”. W jego ramach uczniowie z klas I-III uczestniczyli w zajęciach dotyczących zdrowego żywienia.

Wśród wielu projektów prowadzonych w kończącym się roku szkolnym 2021/2022 w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Witolda Lutosławskiego w Słupsku na szczególną uwagę zasługuje Projektowana Okazja Edukacyjna zatytułowana „Moje ciało, moje zdrowie”. Dzięki takiej metodzie nauczyciele mieli możliwość zaprezentowania uczniom innej edukacji niż tradycyjna – pełnej wyobraźni, radości i uśmiechu. Wydarzenie skierowane było do najmłodszych dzieci z oddziałów od I do III. Na początku każda klasa wywiesiła tabliczkę z hasłem działania prowadzonego podczas trwania projektu, po czym przystąpiła do twórczej pracy i nauki w grupach. Łącznie stworzono 6 tematycznych zadań. Temat „Mam 5 zmysłów” polegał na zabawie z aktywnym wykorzystaniem zmysłów. Podczas realizacji zadania „Kości to podstawa” dzieci budowały układ kostny człowieka, uczyły się o znaczeniu witaminy D i wapnia dla mocnych kości. Na zajęciach „Najcenniejszy płyn – krew” można było poznać grupy krwi oraz zobaczyć, jak wygląda serce człowieka. Kiszono też buraki i tworzono model układu krwionośnego człowieka.

Zastanawiamy się nad tym, co zrobić, żeby być zdrowym – mówi Elwira Galikowska-Wierzbicka, wychowawczyni klasy II B, SP 1 w Słupsku. – Jak dzialać, jaką mieć wiedzę na ten temat. Zadanie klas polega na tym, żeby zając się swoim tematem i poszukiwać, a przede wszystkim działać. Dzieci najlepiej uczą się poprzez działanie. Nie wiedza podana na talerzu. One dzisiaj tej wiedzy poszukiwały. Efektem naszej pracy są przepiękne plakaty, które są w każdej klasie. Każda grupa musi się wypowiedzieć o tym, co zrobiła i powiedzieć, do jakich wniosków doszły nasze dzieci.

W zadaniu „Laboratorium cukru” dzieci dociekały, ile jest cukru w różnych popularnych produktach oraz jakie są plusy i minusy spożywania cukru. Natomiast podczas zajęć „Dobrze karmię swoje ciało” tworzono listę zdrowych i niezdrowych produktów spożywczych oraz przypomniano zasadę „Jestem tym, co jem”. Uczniowie szukali też odpowiedzi na pytanie, czy to, czym karmimy swoje ciało, ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

– Dzisiaj zajmowaliśmy się czerwonym sercem – mówi Maja, uczennica klasy II B, SP 1 w Słupsku. – Czerwone serce jest bardzo zdrowe i są na nim owoce, warzywa i inne zdrowe rzeczy.

– Powinniśmy jeść dużo zdrowych warzyw, bo w nich jest dużo witamin, ale od czasu do czasu możemy też jeść trochę słodyczy – przekonuje Emilia, uczennica klasy II B, SP 1 w Słupsku.

– Na plakacie są elementy niezdrowych rzeczy – objaśniają Filip i Jan, uczniowie klasy II B, SP 1 w Słupsku. – Na przykład frytki, burgery i inne rzeczy. Nie wolno ich za dużo jeść. Na przykład na tym plakacie też jest tako, kawa i inne niezdrowe rzeczy.

– Żeby nie być takim grubym, to nie można jeść tak dużo rzeczy – uważa Szymon, uczeń klasy II B, SP 1 w Słupsku.

– Jest niezdrowe picie, takie jak cola, energetyki i wtedy są emotki smutne – dodaje Michał, uczeń klasy II B, SP 1 w Słupsku.

Nie mogło też zabraknąć zadania artystycznego pt. „Wierszowany warzywniak”, którym zajęli się uczniowie klasy III A. Podczas występu zaprezentowali piosenki oraz warzywną inscenizację do wiersza „Rzepka” autorstwa Juliana Tuwima oraz „Pomidor” Jana Brzechwy. Każda z grup przechodziła też po salach lekcyjnych, gdzie oglądała efekty działań uczniów innych klas. Chętnie dzielono się swoją wiedzą, a także śpiewano piosenki. Celem nadrzędnym Projektowanej Okazji Edukacyjnej „Moje ciało, moje zdrowie” było uaktywnienie potencjału intelektualnego i twórczego młodych uczniów oraz zachęcenie ich do aktywnej współpracy w grupach. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.