K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wyremontują Czerwony Spichlerz

0

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku podpisało umowę na przebudowę Czerwonego Spichlerza. Inwestycja będzie sfinansowana kwotą ponad 15 milionów złotych pozyskanych z Polskiego Ładu. Prace budowlane mają ruszyć na przełomie czerwca i lipca, a oficjalne otwarcie budynku zaplanowano na wiosnę 2024 roku.

Przebudowa i rozbudowa Czerwonego Spichlerza będzie możliwa dzięki dofinansowaniu w kwocie ponad 15 milionów złotych z Polskiego Ładu, które właściciel budynku, czyli samorząd województwa pomorskiego, otrzymał w zeszłym roku z budżetu państwa. Projekt przygotowało słupskie biuro projektowe Inwestprojekt, a prace budowlane wykona Polska Inżynieria Artur Klejna z Lęborka, z którą w czerwcu podpisano umowę.

Według dostępnych wizualizacji zachowany ma być przemysłowy wygląd zbudowanego na początku XX wieku spichlerza. Historyczna ceglana elewacja zostanie odrestaurowana i odzyska swój dawny blask. Dzięki kompleksowej renowacji czterokondygnacyjny budynek będzie przekształcony na cele kulturalne, społeczne, edukacyjne i turystyczne. Wymieniona będzie m.in. drewniana stolarka okienna, a wnętrza zostaną dostosowane do potrzeb muzeum.

Wszystko zostało już przygotowane w ramach wspólnego projektu Spichlerze Sztuki. Biały – przeznaczony przede wszystkim na wystawy, pracownie pracowników merytorycznych, natomiast Czerwony – to miejsce głównie na zajęcia edukacyjne, miejsce na naszą bibliotekę, czytelnię, magazyny archiwaliów, starodruków, możliwość pokazania naszej kartografii, jak również przestrzeń dla pracowni konserwatorskiej, która boryka się z barkiem miejsca na obiekty wielkogabarytowe, no i oczywiście część zostanie przeznaczona także na magazyny muzealiów – mówi Marzenna Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Obiekt zyska charakterystyczną zewnętrzną, przeszkloną klatkę schodową o konstrukcji stalowej. Pojawi się ona od strony zbudowanego w 1811 roku Białego Spichlerza, w miejscu szybu windy towarowej, który zostanie zlikwidowany. Planowany termin realizacji inwestycji to 24 miesiące, co oznacza, że za 2 lata, na 100-lecie słupskiego muzealnictwa, budynek powinien być oddany do użytku.

– Otwarcie wiosną 2024 roku. Będziemy jeszcze wnioskowali o pozyskanie środków na wyposażenie, bo w tej chwili te środki, które zostały przyznane w ramach Polskiego Ładu wkładem własnym pana marszałka, nie zabezpieczają nam wyposażenia, dlatego tutaj będziemy szukali kolejnych środków. Projekty już mamy, więc myślę, że się uda.

Oprócz obecnej dyrekcji, jedną z osób, która przyczyniła się do przeprowadzenia remontu budynku jest też jej poprzedni dyrektor, Mieczysław Jaroszewicz. Roboty budowlane mają ruszyć na przełomie czerwca i lipca. Czerwony Spichlerz wraz z otwartymi niedawno Bulwarami nad Słupią oraz oddanym do użytku w lipcu 2019 roku Białym Spichlerzem ma stać się kolejnym ważnym miejscem na kulturalnej i turystycznej mapie Słupska. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.