K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Cyfrowe herbarium

0

W piątek, 24 czerwca, w kampusie Akademii Pomorskiej przy ulicy Krzysztofa Arciszewskiego otwarto nową siedzibę Herbarium Slupensis. Przeprowadzka zielnika była możliwa dzięki projektowi Herbarium Pomeranicum. Projekt pozwoli na skanowanie i udostępnienie w internecie około pół miliona okazów roślin, znajdujących się w czterech zielnikach należących do trzech uczelni.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby Herbarium Slupensis odbyła się w miniony piątek. W wydarzeniu oprócz słupskiego środowiska akademickiego wzięli udział pracownicy innych pomorskich uczelni, władz województwa pomorskiego, a także samorządowcy i przedstawiciele instytucji zajmujących się ochroną przyrody. W bibliotece uczelnianej gości przywitał rektor akademii dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP. Przypomniał on, że inwestycję zrealizowano w ramach innowacyjnego projektu „Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum – digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe”, na który uczelnia pozyskała dofinansowanie w kwocie 25 milionów złotych z rządowego programu Polska Cyfrowa.

– Zbiory przyrodnicze naszego herbarium są już gromadzone od 1969 roku i na dzień dzisiejszy zaraz będą liczyć ponad 70 tysięcy alegatów roślin naczyniowych. Często są to okazy bardzo delikatne i ze względu na swoją wartość naukową w odpowiedni sposób przechowywane, ale i też niedostępne dla szerokiego grona. Dodam jeszcze, że kolekcje, które znajdują się w zasobach naszych partnerów, szczególnie Uniwersytetu Szczecińskiego czy Uniwersytetu Gdańskiego, posiadają unikatowe w skali świata zbiory np. roślin storczykowatych. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że w naszych kolekcjach znajdują się również cenne i unikatowe zbiory niemieckich badaczy Pomorza, co znacznie podnosi wartość naszych działań – mówi rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku Zbigniew Osadowski.

Koordynator projektu dr hab. Zbigniew Sobisz, kierownik Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody Akademii Pomorskiej w Słupsku, zaprosił do zwiedzania wystawy poświęconej wymarłym i zagrożonym gatunkom, wśród których znajduje się m.in. dereń szwedzki. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do wyremontowanego budynku Herbarium Slupensis, gdzie nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Podczas zwiedzania obiektu można było się przyjrzeć, jak wygląda proces opracowywania i skanowania roślin. W budynku znajduje się też depozyt zbiorów, szafy kompaktowe służące do archiwizowania i przechowywania pudeł zielnikowych, z których przenoszone są karty do skanowania. Jest także preparatornia, czyli pomieszczenie do skanowania, w której przygotowuje się zbiory przed ich zdigitalizowaniem.

Realizacja projektu cyfrowego herbarium zakończy się w czerwcu 2023 roku, po czym każdy będzie mógł uzyskać internetowy dostęp do pół miliona okazów roślin, w tym tych unikatowych, znajdujących się w czterech zielnikach należących do trzech uczelni. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.