K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Staję się poetą

0

W minioną środę w kluboksięgarni Cepelin odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego V Liceum Ogólnokształcącego pt. „Staję się poetą”. Projekt powstał przy współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Słupsku, a wzięło w nim udział kilkunastu uczniów klasy II B, którzy w minionym roku szkolnym pisali własne teksty i brali udział w spotkaniach z pisarzami.

Uroczyste podsumowanie pierwszej edycji projektu edukacyjnego realizowanego w V Liceum Ogólnokształcącym pt. „Staję się poetą” odbyło się 22 czerwca w kluboksięgarni Cepelin w Słupsku. Uczestniczyli w nim uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szkoły, a także miłośnicy poezji. Projekt zainicjowały nauczycielki liceum Jolanta Jedlińska i Małgorzata Kowalczyk, a wzięło w nim udział 12 uczniów klasy II B, którzy recytowali swoje teksty, przedstawiali działania, w które byli zaangażowani, i opowiadali o spotkaniach z pisarzami. Były to warsztaty poetyckie z poetką Łucją Dudzińską oraz warsztaty literackie z Maliką Tomkiel i Danielem Odiją. Młodzież dzięki takim lekcjom dowiedziała się m.in., jak zacząć pisać i jakich początkowych błędów należy się wystrzegać.

– Chciałyśmy zainspirować uczniów, pokazać im, zachęcić, że pisanie własnych tekstów nie jest niczym skomplikowanym i trudnym – mówi Małgorzata Kowalczyk, nauczyciel, bibliotekarz w V LO w Słupsku. – Że nie należy do osób wybranych, ale każdy może pisać. W związku z tym zrodził się projekt „Staję się poetą”, który bazował na spotkaniach warsztatowych z poetami, na których uczniowie poznawali tajniki pisania wierszy, inspiracji, w jaki sposób tworzyć wiersz, otworzyć się na inspirację. Myślę, że to było bardzo cenne. Każda z tych osób, biorąca udział w projekcie, debiutuje jako poeta.

Projekt „Staję się poetą” miał pobudzić kreatywność uczniów i zachęcić ich do rozpoczęcia pisania własnych tekstów. Takie działanie może mieć wymiar terapeutyczny i wartościujący. Pisać może każdy i nie trzeba mieć do tego wielkiego talentu ani zdobytych nagród czy zdobytego uznania czytelników. Jak przyznały uczennice, bardzo cenne jest też pisanie dla siebie, czyli do szuflady.

Dla mnie najważniejsze tak naprawdę było to, że podczas projektu mogłam poznać siebie i zacząć wyrażać swoje emocje na papierze – uważa Martyna Mularczyk, uczennica klasy II B w V LO w Słupsku. – Nikt nie oceniał tego, co napisałam. To było tylko moje. Ja miałam wpływ na to, kto to zobaczy, co dodam do wiersza. Autorzy pokazali nam, że możemy rozwijać się w każdej płaszczyźnie, możemy działać na różne sposoby. Możemy pisać o naszych emocjach, ale także o otaczającej nas przyrodzie. To jest fascynujące, że poezja nie ma granic.

– Dla mnie bardzo ważnym aspektem tego projektu było to, ze dowiedziałam się wielu rzeczy od osób, które faktycznie piszą – zaznacza Kornelia Rodziewicz, uczennica klasy II B w V LO w Słupsku. – Spotkania z różnymi poetami dały mi zupełnie różne spojrzenie na poezję, na pisanie. Zachęciły mnie przede wszystkim do pisania. Bardzo pozytywnie wspominam ten projekt i zaliczam nowe doświadczenie w moim życiu.

Zaprezentowano także tomik „Staję się poetą” z tekstami autorskimi uczniów pisanymi podczas trwania projektu. Przedsięwzięcie powstało dzięki współpracy V liceum z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Słupsku, gdzie odbywały się spotkania z pisarzami. Pomysłodawczynie projektu edukacyjnego chciałyby, aby był on kontynuowany w nowym roku szkolnym. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.