K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Patriotyczną ścieżką

0

W środę, 22 czerwca, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku odbyło się spotkanie z Warcisławem Machurą i Wojciechem Skórą. Słupscy historycy zaprezentowali swoją najnowszą książkę wydaną w formie przewodnika, zatytułowaną „Słupska ścieżka patriotyczna. Pomniki i miejsca pamięci w Słupsku w 2022 roku”.

Promocja książki „Słupska ścieżka patriotyczna. Pomniki i miejsca pamięci w Słupsku w 2022 roku” autorstwa Wojciecha Skóry i Warcisława Machury odbyła się 22 czerwca w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. W spotkaniu uczestniczyli miłośnicy historii, w tym także młodzież ze słupskich szkół. Publikacja ma formę przewodnika poświęconego około 70 miejscom pamięci w Słupsku i została wydana przez Fundację Imperio Piotra Sikorskiego, który poprowadził spotkanie z historykami. Jak zauważono w czasach PRL powstawało wiele pomników, głównie w latach 70., w okresie względnego dobrobytu okresu komunistycznego, gdy Słupsk stał się stolicą nowo powstałego województwa. Po 1989 roku ze względu na koszty pomników stawiano już mniej, ograniczano się do ufundowania tablic i obelisków. Jak podkreślił Warcisław Machura, nie istnieje jedna pamięć, a w Polsce mieszkają różni Polacy, który różnie odczytują patriotyzm.

Doszliśmy do oczywistego wniosku, że nie można w tej książce zawrzeć tylko jednej pamięci, polskiej pamięci – informuje Warcisław Machura, nauczyciel historii, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. – To skazałoby tę książkę na bycie jakimś ogryzkiem. Tu trzeba przekazać wiele pamięci. Ale czy pomnik dotyczący ludności niemieckiej, ukraińskiej, żydowskiej nie jest polski? Przecież te pomniki stawiali Polacy. Wykonywali polscy rzemieślnicy. Co więcej, my widząc te pomniki jakoś musimy się do nich odnieść. One też są polskie, chociaż znów wracamy do tego straszliwego pytania: kto to jest Polak? Czy to jest członek narodu, czy jest to obywatel społeczeństwa polskiego.

Książka „Słupska ścieżka patriotyczna” powstała dzięki dofinansowaniu przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego „Niepodległość po polsku”. Można ją bezpłatnie otrzymać, zgłaszając się do biblioteki przy ulicy Grodzkiej. Na liczącym 124 strony turystycznym przewodniku znaleźć można opis merytoryczny obiektów, mapkę z podaną lokalizacją prezentowanego miejsca oraz zdjęcia wykonane obecnie, jak również archiwalne. Przedstawiano też pomysły na pomniki, które powinny pojawić się w przestrzeni miasta.

– Ja często, wnioskując powstanie jakiegoś pomnika, na przykład na Starym Rynku, uparcie forsuję, zeby nie był to pusty plac wysypany kamykami, ale żeby to był punkt centralny, w którym zbiegają się myśli turystów i słupszczan – mówi prof. dr hab. Wojciech Skóra historyk, dyrektor Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Na przykład jest w Gdyni, genialne według mnie jeżeli chodzi o koncepcję, pomnik wygnańców Gdyńskich. To znaczy pomnik ludzi, których Niemcy wygnali z Gdyni w 1939 i 1940 roku. Pięknie by tu pasował pomnik, oczywiście nie wygnańców niemieckich z miasta, ale pionierów słupskich z 1945, 1946 roku. Ludzi, którzy przybyli do tego miasta i stworzyli miasto takie, jakie znamy. My jesteśmy ich potomkami, niejako stoimy na ich ramionach, ponieważ oni to wszystko oswajali, budowali. Robili z tego wszystkiego miasto polskie, co jest istotne.

Przed spotkaniem autorskim ze słupskimi historykami odbyła się też mała uroczystość, podczas której podsumowano konkurs plastyczny na ilustrację do „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Konkurs Fundacji Imperio był przeznaczony dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych powiatu słupskiego, a zorganizowano go w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą pierwszego wydania tego zbioru. Pierwsze miejsce zdobyła Patrycja Warowna ze Szkoły Podstawowej we Włynkówku, drugie Weronika Friede ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Słupsku, a trzecie Julia Czylkowska ze Szkoły Podstawowej w Damnie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.