K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Będą nowe wyświetlacze

0

Już niedługo na słupskich przystankach pojawią się nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej z funkcją zapowiedzi głosowej. Elektroniczne tablice będą dwustronne i kilkuwierszowe, co ułatwi pasażerom odczytywanie godzin odjazdów autobusów. Łącznie będzie ich ponad 60, z czego 15 z około 30 istniejących ma zostać wymienionych na nowe.

Nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej pojawią się w niedługim czasie na przystankach w Słupsku i usprawnią system komunikacji zbiorowej miasta. Rozpoczął się już ich montaż. Będą większe i widoczne w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy, dzięki zastosowaniu technologii superjasnych diod LED. Tablice będą mogły wyświetlić większą liczbę wierszy. Dodatkowo 15 z około 30 funkcjonujących od kilku lat ekranów zostanie wymienionych na nowe. Łącznie stare i nowe wyświetlacze znajdą się na 64 przystankach. Oczekujący na kurs pasażerowie znajdą dzięki nim informacje o dokładnym czasie odjazdu lub przyjazdu autobusu danej linii w oparciu o lokalizację GPS pojazdu. Na ekranie będzie widoczna nazwa przystanku, przy którym jest umieszczona tablica, wraz z aktualnym czasem. Nowością będzie możliwość wyświetlania temperatury powietrza i innych treści multimedialnych.

Na terenie naszego miasta są tablice multimedialne, na których wyświetlane są informacje kiedy i jaki autobus odjedzie – mówi Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy UM w Słupsku. – Mamy ich ponad trzydzieści. Teraz trwa ich modernizacja, czyli wymieniamy stare na nowe, które będą pięcio, ośmiowierszowe. Będą bardziej czytelne. Będzie można dodawać dna nich komunikaty chociażby o tym, co się dzieje w mieście. Krótkie komunikaty na pewno ważne dla mieszkańców. Na pewno będą dwustronne, co na pewno ułatwi pasażerom czytanie.

Nowe tablice przystankowe będą posiadały też funkcję zapowiedzi głosowej na żądanie. Będzie można dowiedzieć się o numerze, kierunku i czasie, jaki pozostał do odjazdu danych linii. Ekrany informacyjne pojawią się m.in. na przystankach ulicy Szczecińskiej, 11 Listopada, Norwida, Koszalińskiej, Sobieskiego, Banacha, Wazów, 3 Maja, Wolności, Jana Pawła II, Jagiełły, Wiejskiej, Arciszewskiego czy Lotha. To jednak nie wszystko.

Przykładowe lokalizacja, gdzie teraz nie mieliśmy takich tablic, to chociażby ulice Andersa, Dmowskiego, Bohaterów Westerplatte czy przy starym cmentarzu – wylicza Monika Rapacewicz. – Będzie ponad trzydzieści nowych lokalizacji, więc myślę, że pasażerowie będą zadowoleni z tej obsługi informacyjnej. To zadanie jest częścią dużego zadania, jakim jest budowa węzła transportowego. Węzeł transportowy to nie tylko dworzec, ale także obsługa transportu publicznego w naszym mieście.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Według zapowiedzi ratusza nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej pojawią się na przystankach w najbliższych tygodniach. Oprócz nowych tablic konsekwentnie wymieniane są też stare zadaszenia na nowoczesne, w pełni przeszklone. W ostatnim czasie nowe konstrukcje stanęły m.in. przy ulicy Dmowskiego, Zauchy, Sobieskiego, Wazów oraz 3 Maja – Fabryczna. Nowa wiata pojawi się też na ulicy Hubalczyków koło Biedronki. W niedalekiej przyszłości planuje się postawienie kolejnych na przystankach Szczecińska – Hala Gryfia, Klonowa oraz przy szpitalu, po dwa znajdą się także na ulicach Norwida i Wiejskiej przy okazji planowanej przebudowy tych ulic. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.