K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Noc Kupały

0

W miniony weekend w miejscowości Kusowo zorganizowane zostało wydarzenie kulturalne Noc Kupały. Podczas obchodów tego starodawnego święta aż do późnej nocy trwały zabawy taneczne i widowiska plenerowe.

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z przesileniem letnim. Obchody nawiązujące do starodawnych obyczajów i tradycji można było w miniony weekend zobaczyć w Kusowie. Wiążące się z Nocą Kupały zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Gdy zapadła noc, rozpalano ogniska, w których następnie palono różne zioła wypowiadając związane z nimi zaklęcia i życzenia.

Podczas obchodów nie zabrakło jednej z najbardziej rozpoznawalnych tradycji, jaką były noszone przez dziewczęta wianki. W trakcie radosnych pląsów odbywały się różnego rodzaju wróżby. Plenerowe widowisko zatytułowane Noc Kupały reżyserowała Marta Turkowska. Było to swoiste słuchowisko ilustrowane grą aktorską okolicznych mieszkańców, wśród których był także sołtys.

Impreza zakończyła się tanecznym obejściem kusowskiego stawu i podziękowaniem przybyłym gościom. Organizatorami Nocy Kupały były Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk oraz sołectwo Kusowo. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.