K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Inauguracja festiwalu organowego

0

Wczoraj, 30 czerwca, w kościele Mariackim w Słupsku zainaugurowano 39. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Podczas koncertu wysłuchano utworów na organy m.in. Felixa Mendelssohna-Bartholdy`ego w wykonaniu Jana Mroczka. Natomiast chór i soliści, którym towarzyszyła Orkiestra Sinfonia Baltica wykonali „Mass of the Children” angielskiego kompozytora Johna Ruttera.

Inauguracja 39. Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku odbyła się wczoraj wieczorem, 30 czerwca, w kościele Mariackim. Publiczność organizowanego od 1983 roku cyklu koncertowego dopisała i świątynia wypełniła się do ostatniego miejsca. Przywitała wszystkich Janina Cydzik-Brzezińska, nowa prezes Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, które jest organizatorem słupskiego festiwalu. Koncert podzielony był na dwie części. W pierwszej zaprezentował się Jan Mroczek, młody organista pochodzący z Częstochowy. W półrecitalu organowym publiczność usłyszała „Preludium i fugę c-moll” Felixa Mendelssohna-Bartholdy`ego oraz „Preludium, fugę i wariację h-moll” Cesara Francka. Pojawiły się też utwory francuskich organistów, Pierra Cochereau i Marcela Dupré.

Druga część miała charakter oratoryjno-symfoniczny i wypełniła ją „Mass of the Children” czyli „Msza dziecięca” angielskiego współczesnego kompozytora muzyki chóralnej, Johna Ruttera. Piękna kontemplacyjna i modlitewna msza została napisana na dwa chóry – dziecięcy trzygłosowy oraz czterogłosowy dorosłych śpiewaków. Utwór zaśpiewali wspólnie Chór ZNP „Academia Musica” i Młodzieżowy Chór „Kantele” z I Liceum Ogólnokształcącego przy udziale sopranistki i barytona. Solistom towarzyszyła słupska orkiestra Sinfonia Baltica, tym razem pod batutą Macieja Banachowskiego.

Chóry przygotowała Jolanta Otwinowska, znana w Słupsku chórmistrzyni – informuje Andrzej Zborowski, konferansjer. – Partie solowe zaśpiewają młodzi utalentowani artyści baryton Adam Szramski, absolwent szczecińskiej akademii i studentka gdańskiej akademii, sopranistka Marzena Ostryńska.

Zmodernizowane dwa lata temu organy kościoła Mariackiego są obecnie największym instrumentem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Są pierwszym w naszym regionie, na którym można wykonać utwory muzyki romantycznej, neoromantycznej oraz muzykę współczesną. Podczas kolejnych koncertów zaprezentują się m.in. organiści z Włoch. Oprócz nich wystąpi także także 15-osobowa Koncertowa Orkiestra Dęta „Power od Winds” z Bytomia. Do Słupska przyjedzie też Męski Zespół Kalaphonia ze Lwowa. To jednak nie wszystko.

Ponieważ festiwal jest zatytułowany jako Festiwal Muzyka Organowej i Kameralnej, to w ramach dobrze pojętej kameralistyki mamy na przyszły tydzień bardzo ciekawy zespół dwóch harf – zapowiada Bogdan Narloch, dyrektor artystyczny 39. Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. – Jest uczeń i jego pani profesor. Oboje fantastyczni w utworach bardzo przystępnych. Następnie mamy niezwykły koncert, który zatytułowaliśmy „Sacrum po góralsku”. Będzie grała kapela góralska z Krościenka, wystąpi aktor Piotr Cyrwus, a organista Marek Stefański również będzie grał muzykę góralską. Potem mamy klasyczny zespół kameralny, kwartet obojowy. On jest trochę mylnie zatytułowany, bo tam jest tylko jeden obój i trzy instrumenty smyczkowe, ale mieści się on w muzyce kameralnej bardzo dobrze.

Tegoroczny 39. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku różni się od poprzednich festiwali tym, że będzie się odbywał naprzemiennie w gotyckich kościołach Mariackim i kościele św. Jacka. Łącznie przygotowano sześć koncertów. Oprócz wczorajszego, następne odbędą się w kolejne czwartki lipca, a zakończenie zaplanowano na 4 sierpnia. Początek zawsze o godzinie 19.15. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.