K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowa specjalizacja w Plastyku

0

Od roku szkolnego 2022/2023 w działającym przy Zespole Szkół Informatycznych Liceum Sztuk Plastycznych im. S.I. Witkiewicza w Słupsku ruszy nowa specjalizacja. Będzie nią ceramika artystyczna, która wchodzi w skład specjalności artystycznej o nazwie formy rzeźbiarskie.

Ceramika artystyczna to już piąta specjalizacja, którą będą mogli wybrać nowi uczniowie działającego przy Zespole Szkół Informatycznych Liceum Sztuk Plastycznych im. S.I. Witkiewicza w Słupsku. Oprócz niej w nowym roku szkolnym 2022/2023 do wyboru będą również takie kierunki, jak jubilerstwo, fotografia artystyczna, aranżacja wnętrz i projektowanie wyrobów artystycznych. Ceramika artystyczna wchodzi w skład specjalności o nazwie formy rzeźbiarskie. Kształcenie uczniów w tej dziedzinie rozwinie ich umiejętności planowania, gospodarowania materiałami czy współdziałania w grupie.

Zapraszamy wszystkich bardzo chętnie. Zaczniemy od podstaw, bo są one najważniejsze. Będzie mi zależało na gruntownym przygotowaniu bazy, z której później będziemy wychodzić i tworzyć przeróżne rzeczy – mówi Klaudia Kania, nauczycielka w Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. Ceramika artystyczna, mimo że jest dosyć skonkretyzowana, wymaga wiedzy z różnych dziedzin, z rzeźby, projektowania, rysunku czy malarstwa.
Szkoła stawia na teorię wspieraną zajęciami praktycznymi. Młodzi artyści będą uczyć się m.in. o procesach technologicznych zachodzących podczas formowania, suszenia i wypalania ceramiki. Placówka posiada świetnie wyposażoną nowoczesną i przestronną pracownię, w której będą odbywać się tematyczne warsztaty.

– Szkoła jest przygotowana na takie zajęcia. Są piece ceramiczne, gdzie mamy możliwość wypalania prac, są materiały, jest glina – różna, mamy masy ceramiczne, masy olejne, gipsy, z których możemy robić formy do rzeźb, mamy szkliwa, walcarkę, która pomoże nam robić płaty z gliny, jest komora do szkliwień, jest koło garncarskie i możemy uczyć się toczyć na kole – mówi Klaudia Kania.

Dzięki nauce w ramach tej specjalności uczniowie nabiorą inspiracji do innowacyjnych działań artystycznych i technicznych, rozwiną też swoją wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość na formę, teksturę i kolor. Po ukończeniu edukacji absolwent będzie przygotowany do pracy zawodowej, którą może być m.in. działalność artystyczna w galeriach czy muzeach. To jednak nie wszystko.

Na pewno ma świetną bazę na dalsze kształcenie akademickie, już na wysokim poziomie. Ma również możliwość pracy zawodowej i mógłby otworzyć własną działalność na bazie wiedzy, którą tutaj zdobędzie. Może też pracować w ośrodkach kultury, prowadzić zajęcia – mówi nauczycielka LSP.

Po pozyskaniu nowego budynku przy ulicy Przemysłowej i przeznaczeniu go na pracownie artystyczne, a także po uroczystym otwarciu Galerii P25 nowa specjalizacja ceramika artystyczna jest kolejnym dowodem na prężny rozwój szkoły. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.