K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Renowacja pomnika

0

Miasto Słupsk podpisało umowę na przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich przy pomniku Powstańców Warszawskich w Słupsku. Przewidywany koszt realizacji zadania to ponad 365 tysięcy złotych.

Pomnik Powstańców Warszawskich w Słupsku od dłuższego czasu jest w złym stanie technicznym. Występują na nim liczne pęknięcia oraz ubytki, z tego powodu władze Słupska od kilku lat szukały środków finansowych na przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich.

– Obserwujemy, że pomnik Powstańców Warszawy od kilku lat zaczyna już niszczeć. Wynika to z tego, że jest on wykonany z takich materiałów, które powodują, że warunki atmosferyczne niszczą całą strukturę pomnika – mówi Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy UM w Słupsku. – Nie chcemy, żeby doszło do sytuacji, w której on – mówiąc wprost – zniknie, dlatego już od kilkunastu miesięcy, a nawet od kilku lat próbowaliśmy znaleźć źródło finansowania, aby wykonać odlew z brązu tego pomnika, tego wizerunku, który stanowi zarówno główną część pomnika, jak i tego, co jest na ceglastym murze. I to właśnie ustawimy w tym miejscu w parku Powstańców Warszawskich, a oryginalna część pomnika zostanie przeniesiona do Izby Pamięci Słupszczan. W ten sposób zarówno zachowamy charakter całego parku i pomnika, jak i oryginalna rzeźba nie zostanie zniszczona. Będziemy stopniowo przygotowywać podstawę pod ten odlew z brązu jak i odpowiednie podstawy w Izbie Pamięci Słupszczan, bo wszystko musi być zachowane tak, jak konserwator zabytków wymaga, abyśmy to procedowali.

Pomnik Powstańców Warszawskich w Słupsku odsłonięty został w 1946 roku. Był pierwszym w Polsce pomnikiem poświęconym bohaterom Warszawy. Przewidywany koszt realizacji zadania to ponad 365 tysięcy złotych, z czego ponad 215 tysięcy stanowi dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Renowacji pomnika towarzyszyć będą działania Fundacji Indygo oraz Stowarzyszenia Rozwoju „Inspiracje”. Organizacje te będą prowadziły kampanię edukacyjne między innymi w zakresie promocji postaw patriotycznych oraz upamiętniania wydarzeń historycznych i miejsc z nimi związanych. Oba stowarzyszenia w trakcie renowacji zadbają o porządek wokół pomnika. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.