K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Tischner i muzyka góralska

0

W czwartek, 14 lipca, w ramach 39. Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się w kościele Mariackim koncert pt. „Sacrum po góralsku”. Obok muzyków wystąpi także znany aktor Piotr Cyrwus, który czytać będzie fragmenty „Filozofii po góralsku” księdza Józefa Tischnera.

Organizatorzy tegorocznego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Słupsku przygotowali koncert niecodzienny dla tego cyklu. W programie umieścili projekt autorstwa Marka Stefańskiego zatytułowany „Sacrum po góralsku”, w którym biorą udział Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem i znany aktor Piotr Cyrwus.

Jest to wyjątkowy program, którego autorem jest organista krakowski Marek Stefański, ale układ tego koncertu nie będzie typowy, czyli nie będzie półrecitalu organowego – zapowiada Joanna Kubacka, koordynator FMOiK. – Jest to program pomyślany w ten sposób, że organy i kapela góralska będą przeplatać się nawzajem, a dodatkowa atrakcją tego koncertu będą fragmenty Filofii po góralsku księdza Józefa Tischnera w interpretacji znanego krakowskiego aktora Piotra Cyrwusa. Czego możemy spodziewać się po kapeli? Będą to oczywiście suity, suita tańców pienińskich, suita tańców góralskich, melodie głównie z okolic Pienin. Będzie także muzyka dawna w wykonaniu Marka Stefańskiego. To wszystko ma swoją dramaturgię i myślę, że zadowoli najbardziej wybrednych słuchaczy i tych, którzy przyjdą na koncert.

Ten koncert odbędzie się już jutro, 14 lipca w kościele Mariackim w Słupsku. Tradycyjnie dla tego festiwalu początek spotkania muzyków z słuchaczami ustalono na godz. 19.15. Wstęp jest bezpłatny. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.