K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kulturowe obrazy kwiatów

0

Wczoraj, 13 lipca, w Młynie Zamkowym Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów”. Ekspozycję prezentującą m.in. dorobek twórców, rzemieślników XIX- i XX-wiecznych z terenu Pomorza można podziwiać do 29 stycznia 2023 roku.

Otwarcie wystawy czasowej „Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów”, która prezentuje obecność kwiatów w kulturze ludowej, odbyło się wczoraj, 13 lipca w Młynie Zamkowym. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak bardzo sztuka tworzenia kwiatów była związana z wiejską obrzędowością. Zaprezentowano prace twórców oraz rzemieślników XIX- i XX-wiecznych z terenów Pomorza. Znalazły się tu również dzieła współczesnych rękodzielniczek, tworzących kwiaty z bibuły i krepiny. Są m.in. ozdoby wykonane z piwonii, krokusów, astrów, przebiśniegów czy lawendy. Samą wystawę podzielono na pięć działów, którymi są czas wzrastania, rozkwitania, przejścia, kwitnienia i przekwitania.

– Kwiaty jako naturalna ozdoba łąk, pól, lasów zawsze zachwycały ludzi, stąd w wielu kręgach kulturowych tworzono ich podobizny, odwzorowania w różnorodnych formach, i tych pełnoplastycznych, czyli w formie po prostu kwiatów konkretnych gatunków, takich jak maki, chabry, róże czy wiele jeszcze innych obecnych dawniej w ogródkach przydomowych czy na łąkach – mówi Magdalena Lesiecka z Działu Folkloru, Sztuki i Rękodzieła Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, kurator wystawy – i poprzez powielanie tych wzorów na malaturze, na meblach, na obrazach, maselniczkach i różnorodnych przedmiotach codziennego użytku.

Na przestrzeni wieków kwiat jednoznacznie kojarzony był z kobiecością, a przede wszystkim z panieństwem. Wiele kwiatów odnosi się do różnorodnych stanów kobiety, a celem wystawy było ich przedstawienie. Magdalena Lesiecka, kurator wystawy, podkreśla, że dział prezentujący czas przejścia jest tym szczególnym i najważniejszym. Dotyczy on obrzędów, które przenoszą z jednego stanu świadomości i stanu społecznego w drugi. Mówi on też o tym jak dawniej postrzegano kobiety, która jako panna, do momentu zamążpójścia miała przyzwolenie na zupełnie inne zachowania społeczne niż teraz.

Najważniejsze symbole kwiatowe związane z tym okresem to wianek nakładany na głowę jako symbol nieutraconego dziewictwa. Na ekspozycji przedstawiono też inne nakrycia głowy w formie koron, które towarzyszyły obrzędom ślubnym. Obejrzeć można także m.in. czepiec.

– „Rozkwitanie tradycji” to opowieść o tym, jak ważne były kwiaty ze względu również na język, jakim ludzie posługiwali się na terenie Pomorza. Czy byli to Niemcy, Polacy, Słowińcy, w każdym z tych kręgów kultury, czy nawet wśród osób, których przodkowie mojego dzisiejszego pokolenia przyjechali na Pomorze po II wojnie światowej, dla wszystkich tych ludzi kwiaty odgrywały bardzo ważną rolę. W szczególności w kulturze ludowej, kulturze tradycyjnej kwiaty towarzyszyły ludziom od narodzin do śmierci i w poszczególnych obrzędach, rodzinnych czy dorocznych, pełniły różnorodne funkcje – mówi kustosz wystawy. – Nie były tylko takimi typowo zdobniczymi, wypełniającymi przestrzeń, po to, żeby było ładnie. Określone kwiaty niosły ze sobą określone znaczenie, określony symbol. Były kwiaty, które mogły być wykorzystane tylko do komunii, przy narodzinach, a były takie, które pojawiały się tylko przy pożegnaniu zmarłego.

Wystawę „Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów” można oglądać w Młynie Zamkowym Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku do 29 stycznia przyszłego roku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.