K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kalwagia Macieja Gawlaka

0

W Galerii Ośrodka Teatralnego Rondo w Słupsku do końca lipca można zwiedzać wystawę prac słupskiego artysty Macieja Gawlaka zatytułowaną „Kalwagia”. Ekspozycja składa się z około 80 obrazów wykonanych różnymi technikami.

Wystawa zatytułowana „Kalwagia” prezentuje około 80 prac autorstwa słupskiego artysty, Macieja Gawlaka. Pierwszą wystawę miał w dawnym Domu Rybaka w Ustce w 1969 roku. Każdy z obecnie prezentowanych obrazów został wykonany z pasją, cierpliwością i starannością. Jak zdradził autor prac, enigmatyczne słowo „Kalwagia”, będące tytułem wystawy, oznacza wyimaginowaną krainę, w której wszystko się znajduje i w której niemożliwe nie istnieje. Ponadto pod słowem „Kalwag” czytanym wspak kryje się też jego nazwisko.

Wernisaż wystawy odbył się 8 lipca – informuje Aleksandra Karnicka z Słupskiego Ośrodka Kultury. – Gościliśmy tutaj wielu przyjaciół pana Macieja, słupskich artystów oraz przyjaciół Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego. Na wystawie są bardzo różnorodne prace pana Macieja. Zaprezentował on zarówno rysunek, jak i malarstwo sztalugowe, grafikę oraz technikę szlachetną chromianową.

W złotych i srebrnych ramach ujrzeć można obrazy w technice malarstwa akrylowego. Są także liczne linoryty. Wśród rysunków wykonanych ołówkiem szczególną uwagę zwraca abstrakcyjna wizja pięknych kobiet z mechanizmami od zegarów, a także jednym z krakowskich kościołów wplecionymi we włosy. W obrazach wykonanych szlachetną techniką fotograficzną gumy chromianowej autor uwiecznił głównie architekturę, którą ta technika jest w stanie przedstawić najefektowniej. W kadrach odnajdziemy m.in. znane motywy gdańskie, w tym ratusz czy Żuraw nad Motławą. Zobaczyć można też rynek w Darłowie czy skansen w Klukach. Są też charakterystyczne zabytki takich miejscowości jak Swołowo, Łeba, Malbork czy Reszel. Duże wrażenie robi interpretacja starej ikony „Chrystus Pantokrator” Andrieja Rublowa wykonana na podstawie negatywu.

Pan Maciej, słupszczanin był związany z wieloma instytucjami miejskimi – mówi Aleksandra Karnicka. – Na początku z Teatrem Dramatycznym, Młodzieżowym Centrum Kultury, również z Słupskim Ośrodkiem Kultury. Jest od lat siedemdziesiątych członkiem Klubu Plastyka. Jest on laureatem wielu ogólnopolskich konkursów i jego nagrody można by było długo wymieniać.
Ekspozycję prac Macieja Gawlaka zorganizował Słupski Ośrodek Kultury. Wystawa będzie czynna do końca lipca, a wstęp do Galerii OT Rondo jest bezpłatny. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.