K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Skoczkiem po 64 polach

0

W ramach projektu pn. „Organizacja imprez lokalnych w grach logicznych 2022”, w świetlicy Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku odbył się 6. turniej X Edycji Grand Prix Słupska w szachach szybkich P-15.

Pomimo wakacyjnych urlopów i słonecznej pogody, w 6. turnieju w niedzielę przy szachownicach zasiadło 20 miłośników królewskiej gry w różnym wieku. Najstarszy miał 87 lat, a był nim Tadeusz Gryglewicz, który od blisko 70 lat gra w szachy, ale nie tylko.

Uprawiałem tenis stołowy – mówi Tadeusz Gryglewicz. – Osiem razy byłem na mistrzostwach Polski, by reprezentować dyrekcję szczecińską PKP. Na mistrzostwach Polski kolejarzy też byłem osiem razy. A teraz szachy dają zadowolenie, radość. Chociaż to hobby, ale też trzeba studiować, analizować, żeby utrzymać te formę.

Jak mówi, mimo zaawansowanego wieku i problemów z wzrokiem, logiczne gry, do których należą szachy, pobudzają jego umysł, a to przekłada się na sukcesy sportowe.

Mam duże osiągnięcia w szachach i warcabach – podkreśla Tadeusz Gryglewicz. – Mam pierwszą kategorię szachową i uczestniczę bardzo dużo razy w mistrzostwach indywidualnych, drużynowych słabowidzących, niewidomych. W ostatnich latach osiągnąłem największe sukcesy. W ogólnopolskim turnieju warcabowym w Giżycku zdobyłem drugie miejsce, w turnieju o puchar Warmii i Mazur mam złoty medal w warcabach. Brązowy medal mam z rozgrywek krośnieńskiego klubu, z Podkarpacia w warcabach, szachach. Nazbierało się trochę tego.

Po dziewięciu rozegranych partiach zwycięzcą turnieju został Dymitr Zarzecki ze Słupska, który zgromadził 8 pkt. Drugie miejsce i jeden punkt mniej zdobył Kordian Adamczyk z Korzybia. O miejsce trzecie walczyło dwóch zawodników – Dymitro Pylyp ze Słupska i Zbigniew Mielczarski ze Sławna. Obaj uzyskali po 6,5 pkt. Wygrał Mielczarski, który miał mniej partii zakończonych remisem. Najstarszy zawodnik Tadeusz Gryglewicz zakończy turniej z dorobkiem 4,5 pkt, co dało mu bardzo dobre 9. miejsce w 6. turnieju.

W klasyfikacji generalnej po 6 turniejach prowadzi Dymitr Zarzecki, który grając w czterech turniejach zdobył 106 pkt. Miejsce drugie zajmuje Jerzy Walawicz – ten szachista uczestniczył we wszystkich sześciu turniejach i zgromadził 99 pkt. Na miejscu trzecim z dorobkiem 95 pkt. znajduje się Damian Wenelski, który również uczestniczył w sześciu turniejach.

Do zakończenia X Edycji Grand Prix Słupska pozostały jeszcze trzy turnieje, plus jeden finałowy. Nad prawidłowymi posunięciami na szachownicy czuwał sędzia zawodów Brunon Studziński. Kolejny siódmy turniej Grand Prix odbędzie się 21 sierpnia w świetlicy Polskiego Związku Niewidomych przy alei Henryka Sienkiewicza 8 w Słupsku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.