K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Poznali Polskę

0

Słupskie szkoły podsumowały drugą edycję programu Ministra Edukacji i Nauki, zatytułowanego „Poznaj Polskę”. W jego ramach w minionym roku szkolnym uczniowie miejskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych zwiedzali kraj, uczestnicząc w 31 wycieczkach edukacyjnych.

W ramach drugiej tury programu „Poznaj Polskę” uczniowie słupskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Słupsk, zwiedzali Polskę, uczestnicząc w 31 wycieczkach. Wzięły w nich udział szkoły podstawowe, a także młodzież z niektórych szkół ponadpodstawowych. Łączny koszt wycieczek wyniósł 274 tysiące złotych, z czego 201 tysięcy pochodziło z dofinansowania z budżetu państwa. Z programu skorzystały m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Słupsku, które w pierwszym semestrze wyruszyły na wycieczkę do Gdyni i Gdańska. W programie znalazły się Centrum Nauki Experyment, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, zwiedzanie Starego Miasta czy odwiedzenie Daru Pomorza przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.

W ramach „Poznaj Polskę” odwiedziliśmy najbliższe nam miejscowości, gdzie jest dużo atrakcji naukowo-dydaktycznych, czyli Gdynię i Gdańsk. Były to wycieczki jednodniowe. Odbyły się u nas dwie takie wycieczki, w których udział brali uczniowie z klas trzecich – B i C – oraz czwartych – A, B i C, w sumie około setki uczniów, tak żeby za każdym razem autokar był pełny i żeby było to ekonomiczne, jeśli chodzi o uzasadnienie finansowe – mówi Grzegorz Borecki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Słupsku. Były to wycieczki dosyć intensywne, z przewodnikami. Myślę, że dzieci sporo na tym skorzystały i poznały też trochę historię Polski.

Również Trójmiasto było celem podróży uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10. Zwiedzili oni m.in. Pole Bitwy na Westerplatte oraz centrum Gdańska. Wycieczki zorganizowano też do muzeów mieszczących się w Słupsku i okolicach.

W tym roku szkolnym dwa razy braliśmy udział w przedsięwzięciu „Poznaj Polskę”. W pierwszej transzy, w pierwszym semestrze dzieci uczestniczyły w dwóch wycieczkach. Jedna z klas pierwszych była na Westerplatte oraz w Centrum Experyment, kolejna klasa, starsza, też w tych samych miejscach była w listopadzie. Kiedy natomiast otworzono kolejne przedsięwzięcie 28 lutego nasza szkoła chętnie zorganizowała sześć wycieczek. Uczniowie – mówi Beata Pawlak-Hołowienko, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Słupsku trzech klas młodszych i trzech klas IV-VIII wzięli udział w tym przedsięwzięciu i pojechali zgodnie z listą ministerialną do Gdańska, na Westerplatte, do planetarium w Toruniu i odwiedzili również nasze słupskie Muzeum Pomorza Środkowego, a także Kluki i Smołdzino. Około 150 dzieci wzięło udział w tych wycieczkach.

Projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” jest częścią rządowego programu Polski Ład. Dofinansowanie szkół obejmowało do 80 procent kosztów wycieczki, a maksymalna wysokość dofinansowania zależała od długości trwania wycieczki i wynosiła odpowiednio 5000 złotych na wycieczkę jednodniową, 10.000 złotych na wycieczkę dwudniową, 15.000 złotych na wycieczkę trzydniową. Łączny koszt projektu wyniósł około 25 milionów złotych, z których skorzystało 156 tysięcy uczniów z 2.300 szkół, którzy wzięli udział w prawie 3.500 wycieczkach. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.