K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Droga do Jezierzyc

0

Zakończyła się zdecydowana większość prac przy przebudowie drogi z Siemianic do Jezierzyc. Na 5-kilometrowym odcinku tej jezdni poszerzono pas ruchu do 6 metrów, oraz wybudowano ciąg pieszo-rowerowy. Na tę inwestycję powiat słupski otrzymał dofinansowanie w wysokości 3,5 miliona złotych.

Zakończyła się wspólna inwestycja powiatu słupskiego i gminy Słupsk. Przebudowana droga powiatowa 1130G łączy Siemianice z Jezierzycami. W ramach inwestycji do 6 metrów poszerzono jezdnię oraz wybudowano pas pieszo-rowerowy. Zadanie zrealizowano dzięki dofinansowaniu pochodzącemu ze środków z tak zwanej rekompensaty za tarczę antyrakietową.

– Wszystkie najważniejsze prace zostały już wykonane, natomiast jedyne, co pozostało, i to w miesiącu sierpniu, to uzupełnienie linii poziomych, malowanie tych pasów, co też ułatwi poruszanie się kierowców – mówi starosta słupski Paweł Lisowski. – Bardzo się cieszymy, bo była to bardzo trudna inwestycja. Umowę z wykonawcą podpisaliśmy jeszcze przed boomem inflacyjnym, rynek zupełnie inaczej jeszcze wyglądał, ale na szczęście wykonawca nie zszedł z roboty, dalej kontynuował pracę. Porozumieliśmy się, o 10 procent wzrosły koszty tego zadania. Natomiast dla nas było to o tyle istotne zadanie, że droga jest ważna, łączy Siemianice i Jezierzyce. Ona może nie była w najgorszym stanie, ale była to wąska droga, niedopasowana do ruchu. Tam jednak musiało być i poszerzenie nawierzchni, i powstała ścieżka pieszo-rowerowa. Jadąc tam dzisiaj, widać, jak chętnie mieszkańcy z niej korzystają, jak dużo rowerzystów porusza się tą ścieżką. Tak więc naprawdę bardzo potrzebna i ważna inwestycja.

W ramach inwestycji wybudowano również chodnik w miejscowości Siemianice. Przebudowano zjazdy na działki sąsiadujące z pasem drogowym, a także wykonano oznakowanie poziome i pionowe.

– Cała inwestycja kosztowała 6 milionów 350 tysięcy złotych, bo jednak była to przebudowa na odcinku prawie 5-kilometrowym, a więc duży zakres prac. To pierwsza inwestycja realizowana w ramach tego programu. Połowa pieniędzy pochodziła z tego dofinansowania, a po 25 procent powiat słupski dołożył się z gminą Słupsk.

W ramach rządowego programu zwiększenia szans rozwojowych ziemi słupskiej Starostwo planuje wykonać również inne inwestycje drogowe, głównie na terenie gminy Damnica, ale także na odcinkach Bobrowniki – Grapice, Damnica – Główczyce, Mrówczyno – Damnica.

– Ogólnie powiat na ten cel ma 29 milionów złotych, z czego 3,5 miliona zostało już wykorzystane. Natomiast w tej chwili wykonujemy dokumentacje techniczne, aby mieć możliwość uzyskania pozwolenia na budowę na odcinki, które wymieniłem, a po wykonaniu tych dokumentacji, które też są już w ostatnich etapach swoich prac, będziemy występowali do realizacji – mówi starosta powiatu słupskiego.

Przyszłe inwestycje również będą miały na celu poprawienie komunikacji w powiecie słupskim. Jednak jak informuje starosta powiatu, środki w wysokości 29 milionów złotych, które przyznawane były kilka lat temu w tym momencie mają realnie znacznie niższą wartość. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.