K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uwaga, upał!

0

Bardzo wysoka temperatura i palące słońce niosą ze sobą poważne zagrożenia dla życia i zdrowia zwłaszcza osób starszych i dzieci. W związku z trwającą falą upałów lekarze ze Słupska apelują między innymi o przestrzeganie ich zaleceń i unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce.

Zmiany klimatu sprawiają, że z falami upałów zmagamy się coraz częściej. Wiele osób postanawia wykorzystać wysoką temperaturę, spędzając czas nad wodą, jednak lekarze przestrzegają i radzą szczególnie osobom starszym i dzieciom, aby unikały wychodzenia z domu i do minimum ograniczały czas bezpośredniej ekspozycji na słońce.

Po pierwsze, do tych zmian musimy się przyzwyczaić. Zmiany klimatu są, nikt już temu nie zaprzecza, i idą one w stronę zmian klimatu skrajnego, do którego nie jesteśmy przystosowani – mówi Damian Sendrowski, koordynator Oddziału Kardiologicznego w WSS w Słupsku. Nie jesteśmy Beduinami, nie mieszkamy na Saharze, a niestety warunki zbliżone mamy już do Sahary, więc musimy przestrzegać pewnych zasad, jak ludzie w innych strefach klimatycznych, czyli nie cieszyć się słońcem w tych właśnie godzinach, w których teraz stoimy. Osoby starsze, dzieci raczej na takim słońcu nie powinny przebywać, tak więc unikajmy go od godziny 10 do 15. Chodzi o osoby szczególnie narażone, starsze, chore na serce, osoby chore na choroby pulmonologiczne lub inne ciężkie choroby, aby w tych godzinach nie wychodziły na słońce, to nie jest zdrowe, to zagraża odwodnieniem, zagraża pacjentom, którzy przyjmują już leki obniżające ciśnienie krwi, pacjentom z niewydolnością serca. W tych godzinach powinni raczej przebywać w domu. Zmiany klimatu spowodowały, że kiedyś – powiedzmy, kilkadziesiąt lat temu cieszyliśmy się słońcem, opalenizną, temperaturą, kiedy przez kilka dni było 25-30 stopni. Wtedy krótki rękawek. Natomiast teraz, przy temperaturze jak na Saharze powyżej 40 stopni, chronimy skórę. To powinny być przewiewne stroje z długim rękawem, naturalne materiały, które zasłaniają nam ciało, a nie odsłaniają. Teraz mamy tego słońca za dużo, a nie za mało, więc powinniśmy zmniejszać ekspozycję, a nie zwiększać. Tak więc pooglądajmy sobie filmy, jak ludzie chodzą na Saharze i na pewno nie zauważymy tam ludzi chodzących w krótkich rękawach. Chyba że są to nieodpowiedzialni turyści, którzy przyjechali przed chwilą klimatyzowanym autobusem.

Osobom, które w czasie upałów planują kąpiele słoneczne, lekarze radzą, by piły dużo wody niegazowanej i nie spożywały w tym czasie alkoholu. Jednocześnie należy chronić głowę i skórę przed bezpośrednią ekspozycją na słońce oraz stosować kremy z filtrem. Zalecenia specjalistów są znane, jednak w ferworze wakacyjnych szaleństw często o nich zapominamy. Dlatego warto o tym przypominać, tak aby każdy spędzający czas na słońcu wrócił wieczorem do domu bez uszczerbku na zdrowiu. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.