K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dwumiasto lekkoatletyczną potęgą

0

Z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – mistrzostw Polski juniorów młodszych U-18 – która odbyła się Bielsku Białej, z sukcesami medalowymi wrócili słupsko-usteccy lekkoatleci.

Podczas mistrzostw Polski U-18 sportowcy AML Słupsk, LKS Fenix Słupsk oraz LKS Jantar Ustka spełnili swoje marzenia sportowe. Zdobyli łącznie 10 medali mistrzostw Polski. Kluby te stają się potęgą królowej sportu.

Myślę, że wracamy do przeszłości i w Słupsku nawiązujemy do wspaniałej lekkoatletycznej tradycji – mówi Bernadeta Kopeć, prezes i trener, AML Słupsk. – Pod pięciu lat mamy startujących zawodników, a w tym roku obchodziliśmy ósmą rocznicę powstania naszego klubu. Cieszy to, że systematyczna praca poczynając od dzieci, czyli zgodna z naszym hasłem „od małego lekkoatlety do mistrza” jak najbardziej się realizuje.

Te osiągnięcia to przede wszystkim uzdolniona młodzież i ogromna praca trenerów klubowych.

Wspomnę tylko, że mamy trenerów od młodszych grup, grup naborowych i trenerów w sporcie kwalifikowanym podkreśla Bernadeta Kopeć. – To jest chyba początek, podstawa do odnoszenia sukcesów, że wynajdujemy te dzieci dosyć wcześnie i treningiem ogólnorozwojowym wprowadzamy je pomału w świat lekkiej atletyki. Później to już tylko ta wisienka na torcie, czyli te najważniejsze starty. Najpierw mistrzostwa województwa, potem mistrzostwa Polski, a w tym roku mistrzostwa Europy i świata. Cała Polska widzi naszą pracę. Byliśmy klubem znikąd, czyli powstał jakiś nowy twór lekkoatletyczny. Od trzech, czterech lat pchamy się mocno do przodu. Fajne to jest uczucie, bo zawodnicy są znani, lubiani. Trenerzy tez są cenieni za swoją pracę, więc jest to naprawdę bardzo fajne, że udało nam się coś takiego stworzyć.

Po raz kolejny słupszczanie udowodnili, że to oni rozdają karty w konkurencjach biegowych, rzutach i skokach. Król sprintu Marek Zakrzewski zdobył złoty medal na 100 i 200m oraz srebro w sztafecie 4×100. Z kolei sztafeta 4x400m biegnąca w składzie Kacper Kasprzyk, Oliwier Kołodziejski, Tymoteusz Płatkowski i Jan Gostomczyk zdobyła złoty medal.. Złoto w rzucie oszczepem zdobył Jan Stasiołek z LKS Fenix Słupsk.

Tym medalem zaskoczyłem nawet samego siebie, chociaż na mistrzostwa pojechałem z pozycją lidera – nie kryje Jan Stasiołek, mistrz Polski U-18 w oszczepie, LKS Fenix Słupsk. – Konkurencja jednak była bardzo mocna i chłopacy też mocno rzucali. Poprawiłem rekord życiowy o ponad dwa metry, co naprawdę bardzo satydfakcjonuje i pokazuje ciężka pracę, którą wkladałem przez cały sezon.

Medalem brązowym w skoku wzwyż mogła się pochwalić Emilia Twardowska, a Milena Patejuk srebrem.

Jestem bardzo zadowolona, a przede wszystkim zaskoczona, bo nie spodziewałam się po sobie takiego rezultatu na mistrzostwach Polski – zaznacza Milena Patejuk, srebrna medalistka MP U-18, AML Słupsk – Skakałam z kontuzją. Złapałam ją wcześnie i męczyłam się z nią cały sezon. Nie bardzo mi szło w tym czasie i dlatego nie spodziewała się po sobie czegoś świetnego na mistrzostwach. A jednak! Teraz biorę się za leczenie i mam nadzieję, że w hali uda mi się już zdobyć złoty medal.

Również klub z nadmorskiego kurortu LKS Jantar Ustka sprawił wielką niespodziankę w tych mistrzostwach.

Jantar był zawsze mocny, a później były lata takiej posuchy, ale teraz już widać, że zaczyna się fajna praca i są efekty – podkreśla Bernadeta Kopeć. – Jest medal na mistrzostwach Polski Olka Nurkowskiego na 400 metrów przez płotki. Mama Lucyna szczęśliwa, bo jej dystans koronny i wychowała swego syna. Patryk, starszy syn biegał 100, 200, 400 i 800 metrów, a Olek pójdzie w plotki. Oczywiście oszczepnicy trenera Michalskiego i medal juniora. Myślę, że naprawdę słupsko-ustecki okręg lekkoatletyczny jest mocny.

W Słupsku wyrasta nowa generacja młodych lekkoatletów i są już pierwsze perełki. Bernadeta Kopeć zwraca uwagę na to, że to nie są jednorazowe sukcesy, a efekty systematycznej pracy przynoszącej z roku na rok medale. Ważne jest również to, że przy małych obciążeniach udaje się tej młodzieży pokazać całe sportowe piękno.

Punktację generalną wygrało województwo mazowieckie, które zdobyło 384 pkt, miejsce drugie wywalczyło pomorskie zdobywając 359 pkt, trzeci był Śląsk który zgromadził 435,7 pkt. W punktacji medalowej oraz punktowej klub AML Słupsk zajął drugie miejsce. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.