K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szlakiem usteckich legend

0

We wszystkie wtorki i środy w lipcu i sierpniu spod kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Ustce wyruszają bezpłatne wycieczki z przewodnikiem. Mieszkańcy regionu oraz turyści mogą wziąć udział w wędrówkach z Kapitanem Haase i spacerach „Szlakiem usteckich legend”. Wszystkie wyprawy rozpoczynają się o godzinie 10.

Jak co roku w trakcie trwania sezonu letniego Urząd Miasta Ustka przygotował wiele atrakcji dla turystów i mieszkańców regionu. Wśród nich znajdują się m.in. bezpłatne wycieczki z przewodnikiem, które odbywają się dwa razy w tygodniu od początku lipca do końca sierpnia.

Do uczestnictwa we „wtorkach z Kapitanem Haase zaprasza Marcin Barnowski, historyk i pasjonat Ustki. Natomiast środowe spacery „Szlakiem usteckich legend” prowadzi przewodnik i pilot wycieczek, Renata Czerczak. Na trasie wspólnego zwiedzania miasta znalazł się m.in. neogotycki kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. Następnie wycieczkowicze przechodzą ulicą Marynarki Polskiej w kierunku skweru z podświetlaną fontanną przy ulicy Czerwonych Kosynierów. Kolejne przystanki spaceru znajdują się przy charakterystycznych szachulcowych chatach rybackich w zabytkowej Starej Osadzie Rybackiej. Ostatni z nich zaplanowano przy latarni morskiej.

Zatrzymujemy się w tak zwanej starej dzielnicy Ustki, gdzie jest dużo domów rybackich szachulcowych, o których można mówić – informuje Renata Czerczak, przewodnik i pilot wycieczek. Związane są z nimi legendy, jak chociażby o elfie czy mistralu. W tym sezonie mamy też między innymi taką rzeźbę balansująca chłopca, z którą też związana jest legenda. Jest to taki ukłon w stronę walczącej Ukrainy, taki akt solidaryzowania się z nimi. Ta legenda przybyła nam w tym roku. Potem udajemy się do portu, gdzie pozwalamy sobie zaśpiewać z dziećmi szantę. Trzymamy się takiej tematyki portowej. Oczywiście nie ma wycieczki bez legendy o naszym herbie, czyli o syrenie, wdowie i Gwido. Krążymy sobie w okolicach latarni i idziemy do syrenki na molo.

Wycieczki cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród wypoczywających nad morzem. W każdej bierze udział od kilkudziesięciu do przeszło stu osób. W pieszych wędrówkach mogą wziąć udział zarówno dorośli jak i młodzież i dzieci. Opowieści przewodników o usteckich tajemnicach, legendach i różnych ciekawych historiach z pewnością zainteresują osoby w różnym wieku.

– Zawsze wycieczka kończy się taką rozmową z najmłodszymi o tym, co zapamiętali – zaznacza Renata Czerczak. – Oczywiście w takiej miłej i przyjaznej atmosferze. Nie jest to absolutnie odpytywanie szkolne i okazuje się, że nauka nie idzie w las ani w morze, tylko do tych młodszych trafia. Jakieś gadżety też trafiają w ręce najmłodszych, co umożliwia nam biuro promocji.

Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem wyruszają w każdy wtorek i środę wakacji spod kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Kościelnej 4 w Ustce. Wędrówka po nadmorskim uzdrowisku trwa około dwóch godzin, a zbiórkę chętnych ustalono na godzinę 10. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.