K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zbierali dla Ukrainy

0

Pracownicy słupskiej firmy Stako zebrali około 90 tys. zł na rzecz uchodźców z Ukrainy. Tym samym wsparli zbiórkę zorganizowaną przez Miasto Słupsk oraz Fundację Przystań. Łącznie od początku akcji różni przedsiębiorcy i mieszkańcy Słupska wpłacili na ten cel ponad 190 tys. zł .

Pracownicy mieszczącej się przy ulicy Poznańskiej firmy Stako w ciągu ponad dwóch miesięcy zebrali około 90 tys. zł na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zbiórka w firmie była oddolną inicjatywą pracowników niższego i wyższego szczebla, którzy zdecydowali się właśnie w ten sposób wspomóc ofiary wojny. W firmie pracuje prawie 2 tys. osób, z których kilkaset zdecydowało się na dobrowolną wpłatę na ten szczytny cel, pomimo obserwowanych w Polsce różnego rodzaju podwyżek czy inflacji. Pieniądze przekazano na specjalne konto zbiórki zorganizowanej wspólnie przez Miasto Słupsk oraz Fundację Przystań.

Chciałbym serdecznie podziękować moim współpracownikom, koleżankom i kolegom z firmy Stako i całej grupy Westport Fuel System, dlatego że akcja, którą zainicjowaliśmy była zakrojona na szeroką skalę – mówi Arkadiusz Kubasik, dyrektor generalny Stako Sp. z o.o. w Słupsku. Nie tylko w Słupsku, ale w całej tej kanadyjskiej grupie. We wszystkich lokalizacjach zbieraliśmy przez ponad dwa miesiące środki i w efekcie kwota 90 tysięcy złotych została przekazana do Fundacji Przystań. Odpowiednia kwota przekazana została także do innych organizacji charytatywnych, które wspierają ten szczytny cel. Pierwsza tego typu akcja. Stako jest też po zmianach właścicielskich. Od zeszłym roku jesteśmy w kanadyjskiej grupie Westport Fuel System i akurat zaistniała taka sytuacja, że taką akcję mogliśmy rozpropagować i skuteczne przeprowadzić. Jestem dumny ze swoich współpracowników.

Za ten piękny gest dobroci władze miasta oraz fundacja oprócz podziękowań przekazały dyrektorowi generalnemu certyfikat dobroczynności. Wiceprezydent Słupska Marta Makuch, przypomniała również, że firma STAKO już wcześniej, kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie, wpłaciła 10 tys. zł na konto zbiórki.

– Również chciałabym podziękować innym firmom, które włączyły się w akcję podobnymi kwotami – informuje Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. – M&S Więcej niż Okna 20 tysięcy złotych czy Optima niemal 10 tysięcy złotych i inne firmy. Ta akcja jest wyjątkowa, ponieważ bazuje na dobroci oddolnej, zupełnie bezinteresownej. Pracownicy zechcieli przekazać ogromną kwotę.

Łącznie od początku trwania akacji, dzięki zbiórkom przeprowadzonym przez pracowników wielu słupskich firm, a także w wyniku indywidualnych wpłat mieszkańców udało się zebrać ponad 192 tys zł. Dotychczas z tej kwoty Urząd Miejski i fundacja wydały 70 tys. zł na różne potrzeby uchodźców.

W tej chwili cudownie się składa, bo będziemy nareszcie mogli zatrudnić psychologa – podkreśla Zofia Stodoła, prezes Fundacji Przystań. – Dociera do nas coraz więcej informacji, że coraz więcej osób potrzebuje takiego wsparcia. Po tych traumatycznych przeżyciach zwłaszcza dzieci nie mogą uporać się z depresją, z kryzysem. To radość, że teraz przeznaczymy pieniądze na wsparcie psychologiczne. Przeznaczyliśmy już 60 tysięcy na obuwie w tych pierwszych dniach i miesiącach. Przeznaczyliśmy też pieniądze na artykuły spożywcze, ale też na paliwo, żeby samochody z darami mogły na Ukrainę pojechać i dowieźć to, co nasi darczyńcy poskładali.

Wszystkie osoby, które chciałyby jeszcze przekazać nawet drobną kwotę na rzecz uchodźców z Ukrainy, mogą to zrobić przelewając pieniądze na widoczny na ekranie numer rachunku bankowego: 26 1090 2590 0000 0001 4982 6796. Kod SWIFT dla przelewów zagranicznych to WBKPPLPP. W tytule przelewu należy wpisać: Słupsk – Ukrainie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.