K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Finisaż wystawy

0

W miniony piątek (22 lipca) w Galerii u Stefana w Szkole Kultury Słupskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Banacha w Słupsku odbył się finisaż zbiorowej wystawy malarstwa zatytułowanej „Wiosna”. Obrazy zostały wykonane przez artystów z Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego.

Finisaż zbiorowej wystawy malarstwa zatytułowanej „Wiosna” odbył się w miniony piątek (22 lipca) w Szkole Kultury Słupskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Banacha w Słupsku. W uroczystym zakończeniu wzięło udział kilkudziesięciu artystów stowarzyszonych w Klubie Plastyka im. Stefana Morawskiego. Ich prace można było podziwiać na parterze szkoły, w Galerii u Stefana. Zanim jednak oficjalnie pożegnano wystawę, dyrektor SOK-u, Jolanta Krawczykiewicz wraz z instruktorką, Klaudią Gołębiewską rozdały pamiątkowe dyplomy i podziękowały malarzom za wkład i zaangażowanie w przygotowanie ekspozycji. Wręczaniu wyróżnień towarzyszył występ Katarzyny Reichert przy akompaniamencie Macieja Banachowskiego. Łącznie na wystawie wyeksponowano 49 prac wykonanych przez 34 artystów pochodzących ze Słupska i powiatu słupskiego, a także z Człuchowa i Wejherowa.

– Artyści w swoich pracach przedstawiali wiosnę przede wszystkim taką, jaką oni widzą – mówi Klaudia Gołębiewska, instruktorka Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego w Słupsku. – Zima, jak wiadomo, jest tą porą, która ns przygnębia, jest smutna, a wiosna jest tą porą, która daje tę nadzieję, radość i to artyści przedstawili w swoich obrazach. Są one pełne zieleni, żółci, pomarańczy, błękitu, czyli takich radosnych kolorów, które dają nadzieję na to, że będzie lepiej. To możemy zauważyć w ich pracach. Są prace przedstawiające kwiaty, różnego rodzaju krajobrazy nadmorskie, wiejskie. Widzimy oczywiście wiele kwiatów, ale są one w wiosennej tonacji.

Prace przedstawiające wiosnę i jej różne interpretacje wykonano różnymi technikami malarskimi. Dominują olej na płótnie, akryl, akwarela i rysunek kredkami. Na obrazach znaleźć można motywy związane z rozkwitaniem i budzeniem się do życia przyrody. Wśród wiosennej symboliki przeważają różnego rodzaju rośliny. Nie zabrakło ptaków i zwierząt. Są także pejzaże. Chętni mogą nabyć obrazy kontaktując się z Klubem Plastyka. Wśród twórców, których prace zawisły w korytarzu szkoły znalazła się m.in. emerytowana pedagog Bogumiła Skomoroko, która od 1963 roku jest związana ze Słupskiem.

Jestem uczestnikiem tej wystawy – mówi Bogumiła Skomoroko, poetka i malarka. – Maluję od wielu lat, od czasu kiedy przeszłam na emeryturę, ponieważ to był taki czas, kiedy mogłam swoje pasje rozwijać. Nie tylko maluję, ale tez piszę. Wydałam dwa tomiki wierszy. Moje obrazy niemal na każdej wystawie to pejzaże, albo miasto, albo coś, co mnie zainteresuje. Na przykład ciekawe drzwi w starych kamienicach, albo jakiś zakątek Słupska. Nawet słupski zamek. Chociaż jest już bardzo obmalowany, ale jeszcze można coś ciekawego stworzyć. To są bardzo ciekawe prace i myślę, że warto tę wystawę zobaczyć. Ja i moje koleżanki jesteśmy już od wielu lat w tym klubie i bardzo się cieszę, że jeszcze mogę coś stworzyć , coś namalować i tak będę dalej tworzyć.

Do Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego należy ponad 80 osób, z których mniej więcej połowa czynnie maluje i uczestniczy w plenerach malarskich. Niektórzy artyści dołączyli do klubu dopiero w ostatnich kilku latach, inni zaś należą do niego od 30, a nawet 50 lat. Dominują osoby na emeryturze, w wieku 60 plus, jak np. 93-letni rzeźbiarz Jacek Janowski, który jest w klubie od samego początku, czyli od 1958 roku. Natomiast najstarsza artystka ma prawie 98 lat i nadal tworzy. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.