K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sobotnie święto brygady

0

W najbliższą sobotę, 30 lipca o godzinie 10, na placu Zwycięstwa odbędą się uroczyste obchody święta 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Wojsko zaplanowało także żołnierski festyn zatytułowany „Wśród Niebieskich Beretów”.

W tym roku uroczyste obchody święta 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża rozpoczną się w najbliższą sobotę, 30 lipca, o godzinie 10 na placu Zwycięstwa w Słupsku. Święto obchodzone jest na pamiątkę zdobycia wsi Szczurowice 26 lipca 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej przez żołnierzy 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, których tradycje zostały odziedziczone przez brygadę. W programie wydarzenia od 10 do 11:30 zaplanowano apel brygady, który będzie połączony z przysięgą około 170 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Po zakończeniu oficjalnej części, aż do godziny 13 odbywać się będzie żołnierski festyn zatytułowany „Wśród Niebieskich Beretów”. Sympatycy brygady będą mogli m.in. zobaczyć prezentację sprzętu i uzbrojenia będącego na wyposażeniu jednostki, czy zasięgnąć informacji o służbie w stoiskach promocyjnych Wojskowego Centrum Rekrutacji. Podczas festynu będzie można zwiedzić stoisko grup rekonstrukcji historycznych ze Słupska i Trzebiatowa. Koncertować będzie orkiestra wojskowa z Koszalina, będą też występy solistów i zespołów muzycznych. W planach są zabawy i konkursy dla dzieci i młodzieży. Nie zabraknie poczęstunku w postaci tradycyjnej wojskowej grochówki.

Dzień wcześniej, w piątek o godzinie 17 w kościele garnizonowym będzie uroczysta msza święta za brygadę, za żołnierzy i pracowników wojska, na którą serdecznie zapraszamy – informuje płk Roman Kopka, dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku – Mamy teraz taka sytuację, że nie tylko panny, ale i panowie za mundurem, bo mamy kobiety w wojsku. Mamy w tej chwili 35 pań. Gdy rozpoczynaliśmy dobrowolną służbę wojskową, mieliśmy prawie 200 ochotników, a większość, która się wykruszyła to byli panowie. Dobrowolna służba wojskowa trwa do 12 miesięcy. Ten pierwszy 28-dniowy okres to jet szkolenie podstawowe. Żołnierz uczy się podstaw żołnierki, czyli budowy broni, maszerowania i podstaw działań taktycznych, natomiast dalsza część tej służby przeznaczona jest na szkolenie specjalistyczne. Później już każdy wybiera swoją drogę, czy zostanie żołnierzem zawodowym, czy żołnierzem rezerwy. W mojej ocenie stworzyliśmy w tej chwili takie warunki, że staje się to bardziej atrakcyjnym pomysłem na życie, bo żołnierz dobrowolnej służby zasadniczej otrzymuje co miesiąc 4,5 tysiąca złotych na rękę.

Ze względu na planowane uroczystości plac Zwycięstwa zostanie zamknięty i wyłączony z ruchu kołowego samochodów zarówno od strony ul. Deotymy jak i Tuwima. Na plac nie będzie można wjechać od godziny 17 w czwartek do godz. 20 w sobotę. Pozostawione w tym czasie auta na terenie placu będą odholowane na koszt właściciela na parking strzeżony. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.