K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Słupsk to My!

0

Wczoraj, 1 sierpnia, na bulwarach przed Miejską Biblioteką Publiczną przy ulicy Grodzkiej oficjalnie otwarto wystawę zdjęć portretowych zatytułowaną „Słupsk to My!”. Jej autorem jest słupski fotograf Piotr Ziębakowski, który wykonał je w ramach otrzymanego Stypendium Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury.

Oficjalne otwarcie plenerowej wystawy zdjęć portretowych zatytułowanej „Słupsk to My!” odbyło się wczoraj podczas konferencji prasowej władz miasta. Wystawę zlokalizowano na zrewitalizowanych Bulwarach nad Słupią, przed Miejską Biblioteką Publiczną, a jej autorem jest słupski fotograf Piotra Ziębakowski. Ekspozycja składa się z 20 tablic na których widnieją zdjęcia słupszczan pochodzących z różnych środowisk, z różnymi historiami i będących w różnym wieku. Najmłodsza sportretowana osoba ma 7, a najstarsza prawie 80 lat. Niektórzy mieszkają w Słupsku od dawna, a inni są nowi w mieście. Są to osoby otwarte o pozytywnym podejściu do życia. Autor sam wyszukiwał i zachęcał modeli do sesji fotograficznej, a zdjęcia zrealizował w przestrzeni miasta.

Niektóre sesje trwały półtorej godziny łącznie z przygotowaniem, a niektóre trwały więcej, do drugiej w nocy – mówi Piotr Ziębakowski, fotograf, autor wystawy. A niektóre, tak jak Malwiny na drzewie, trwały dłużej. Malwina miała być na trzepaku, więc przemierzyłem chyba lokalizację wszystkich trzepaków w mieście, szukając ładnej scenerii, bo zwykle trzepaki są przy śmietnikach i zrobiliśmy tę sesję. Finalnie, wracając do domu, zastałem ją na drzewie. Zadzwoniłem do jej mamy, czy wyraża zgodę i zrobiłem sesję na tym drzewie.

Na tablicach widnieją imiona bohaterów zdjęć i informacje o tym czym zajmują się w życiu oraz jacy są prywatnie. Wszyscy uwiecznieni na zdjęciach byli obecni podczas oficjalnego otwarcia wystawy, a jak podkreślił jej autor, modele byli odważni i chętnie pozowali do zdjęć. Nawiązali też dobry kontakt z fotografem i rzadko się zdarzało, by ktoś zrezygnował z sesji.

Te zdjęcia też nieprzypadkowo stanęły przy bulwarach – podkreśla Piotr Ziębakowski. Jest to miejsce, które odżywa, staje się sercem miasta. Bardzo mnie to cieszy. Ludzie są dla mnie ważni. Jest to projekt społeczny i wpisuje się w modernizacje tego centrum również poprzez wybór ludzi, których tu umieściłem. Ci, którzy mi zaufali nie wszyscy mieli doświadczenia z aparatem, więc mieli swoje obawy, ale mnie się wydaje, że fotograf czy filmowiec głównie jest od relacji i jak myślę, całkiem OK poszło.

Piotr Ziębakowski jest, fotografem, operatorem i filmowcem, ścisłe współpracującym ze środowiskiem kulturalnym w Słupsku. Na swoim koncie ma liczne sesje zdjęciowe, spoty promocyjno- reklamowe, filmy i reportaże. Wystawę zdjęć portretowych zatytułowaną „Słupsk to My!” wykonał w ramach wartego 8 tysięcy złotych Stypendium Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury na 2022 rok. Wystawa ma planowo być czynna do końca wakacji, ale możliwe, że władze miasta zdecydują o przedłużeniu jej trwania lub przeniesieniu w inne miejsce. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.