K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ring miejski bliżej

0

Coraz bliższe staje się dokończenie zaplanowanego dużo wcześniej ringu miejskiego. Tej sprawie poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli rządu oraz władz miasta i gminy Kobylnica.

O pozyskaniu przez region słupski dodatkowych ponad 200 milionów złotych z budżetu państwa, które trafią min. na dokończeniu budowy ringu miejskiego poinformowano w ratuszu podczas dzisiejszej konferencji prasowej rzecznika rządu, Piotra Müllera. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył także Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, a także prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka i wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński. Obecni byli także radni miejscy.

W 2019 roku stworzono program, który ma wyrównywać szanse – przypomina Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. – Mówiąc o wyrównywaniu szans myślimy o tym, żeby Polska rozwijała się w sposób zrównoważony. Rząd pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego doprowadza do tego, żeby nie tylko duże miasta, jak to było wcześniej, rozwijały się w sposób dobry, szybki, intensywny. Dajemy szansę, by również mniejsze miejscowości, które wcześniej takich możliwości nie miały, mogły rozwijać się w sposób zdecydowany. Ponad 335 milionów złotych, które trafi bezpośrednio do tego regionu, który ma się rozwijać. Te pieniądze mają służyć zwiększaniu bezpieczeństwa transportu, możliwości wsparcia turystyki, możliwości polepszenia życia tych, którzy tutaj funkcjonują.

Piotr Müller podkreślił, że ponad 40 mln zł trafi na budowę obwodnicy Kobylnicy, która połączy się z ringiem słupskim na wysokości ulicy Słonecznej. Rzecznik rządu przypomniał także o zaawansowanych budowach drogi ekspresowej S6 oraz drogi krajowej nr 21 Słupsk-Ustka. Uchwałę Rady Ministrów przekazał prezydent Słupska, Krystynie Daniileckiej-Wojewódzkiej.

W 2019 roku, dosłownie pół roku po zostaniu przeze mnie posłem, zainicjowałem powstanie programu rozwoju ziemi słupskiej, który zawierał dodatkowe środki finansowe dla naszego regionu – podkreśla Piotr Müller, poseł na Sejm, rzecznik prasowy rządu. – To było 115 milionów złotych, które stopniowo trafia do powiatu słupskiego, do miasta, do wszystkich gmin w naszym regionie. Dzisiaj ten program powiększamy o kolejne środki finansowe, o 220 milionów złotych. Z tego 180 milionów trafia do Słupska na realizację ringu miejskiego, a 10 milionów dodatkowo na inne inwestycje w mieście Słupsku. 20 milionów trafia do gminy Słupsk na inne inwestycje i 10 milionów dla powiatu słupskiego na kolejne działania inwestycyjne. Oprócz tego, z osobnej puli, 20 milionów trafi do Słupska na pierwsze zaliczki na budowę ringu miejskiego, czyli krótko mówiąc do Słupska trafia 200 milionów złotych na budowę ringu na terenie miasta.

Prezydent Słupska przypomniała, że w ostatnich latach Słupsk otrzymał wiele środków finansowych z budżetu państwa, m.in. z tytułu rekompensat za tarczę antyrakietową, które trafiły na przebudowę słupskich ulic. Nie szczędziła też słów uznania dla Piotra Müllera.

– Jego aktywność jest nie do przecenienia. Ja wiem, ze nie jest prosto zabiegać o sprawy swojej ziemi, kiedy jest się posłem, bo nie tylko te tematy są ważne, ale to ważne, gdy człowiek chce to czynić i jak się okazuje czyni to konsekwentnie – powiedziała Krystyna Danilecka-Wojewódzka i przypomniała, czym dla Słupska była strata największych zakładów pracy w roku 1989 i utrata statusu miast wojewódzkiego w 1999.

Przypomnijmy, słupski ring miejski składać się ma docelowo z VII części. Dotychczas zrealizowano etap I, II i III. Były nimi odcinki od ulicy Poznańskiej do Portowej. Do wybudowania pozostały IV odcinki. Pierwszy z nich od Poznańskiej do Bohaterów Westerplatte, kolejnym ma łączyć Bałtycką z Kaszubską, następny Kaszubską z Gdańską, a ostatni VII etap z połączy ulice Gdańską i Bohaterów Westerplatte. Według obecnych planów dokończenie całości ma nastąpić w 2026 roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.