K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wielki Dzień Pszczół

0

W najbliższą niedzielę, 7 sierpnia w godzinach od 10 do 16 na ul. Nowobramskiej w Słupsku odbędzie się Wielki Dzień Pszczół z Wigorem. W programie wydarzenia znajdzie się mnóstwo atrakcji w tym m.in. pokazy pszczół w szklanych ulach, degustacja miodu oraz jarmark lokalnych rękodzielników.

Wielki Dzień Pszczół z Wigorem to 2. edycja imprezy, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę na ulicy Nowobramskiej w Słupsku. Jej organizatorem jest Krzysztof Startek, pszczelarz i właściciel pasieki Królowa Marysieńka, który przygotował atrakcje zarówno dla najmniejszych, jak i najstarszych. Będzie można porozmawiać z pięcioma pszczelarzami i właścicielami pasiek ze Słupska, Ustki, Miastka, Postomina i Reblina. Pszczelarze przeprowadzą rozmowy edukacyjne na temat korzyści jakie wynikają z pracy pszczół. Zainteresowani dowiedzą się, do czego służy podkurzacz i inny sprzęt pszczelarski. Wszyscy będą mogli nauczyć się pozyskiwania pyłku i wirowania miodu. Będzie można też wykonać świece z wosku pszczelego oraz zobaczyć z bliska jak wygląda ul w środku. Miłośnicy pszczelarstwa spróbują też swoich sił w zbijaniu ramek dla tych owadów. Przygotowano też zajęcie dla najmłodszych, którymi będzie m.in. malowanie uli kredkami. Z pewnością duże wrażenie zrobi na każdym zaprezentowany taniec pszczół w szklanym ulu. Wszyscy dowiedzą się kto rządzi w ulu oraz jak wygląda królowa i truteń.

Niedawno przed biblioteką mieliśmy takie fajne spotkanie o pszczołach – przypomina Krzysztof Startek. – Zrobiliśmy je tylko dla dzieci przedszkolnych. Uczyliśmy je, jak szanować pszczoły i uświadamialiśmy, co pszczoły dla nas robią. Był bardzo duży oddźwięk.

Podczas pszczelarskiej imprezy, podobnie jak w zeszłym roku, będzie można nie tylko kupić, ale i spróbować pyszności prosto z ula. Pszczelarze poczęstują miodem na plastrach. W sprzedaży będzie miód w słoikach – rzepakowy, akacjowy, lipowy czy wielokwiatowy. Będzie też lipa ze spadzią. Przy licznych stoiskach zwiedzający sprawdzą, jak smakuje pyłek kwiatowy. Dowiedzą się też czym jest propolis oraz pierzga. Będzie można zjeść pajdę chleba z miodem i smalcem lub skosztować rozmaitych ciast od kół gospodyń wiejskich. Oprócz tego na wszystkich będzie czekać jarmark lokalnych rękodzielników. W planie imprezy jest także przemarsz orkiestr paradnych

Pszczelarze chcą pokazać jak żyją pszczoły, dać posmakować miodu – zapowiada Krzysztof Startek. – Będzie dużo wystawców. Przyjadą z Nadleśnictwa Warcino i będą dłubać kłodę bartną. Park krajobrazowy będzie robił domki dla owadów, będzie ogrodnik, który pokaże masę kwiatów, będą rękodzielnicy. Warto odwiedzić nas w niedzielę na Nowobramskiej.

Wielki Dzień Pszczół z Wigorem rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10 i potrwa do godziny 16. Wydarzenie zostanie zorganizowane przez słupskich pszczelarzy przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wigor, Fundacją Razem i słupskim rauszem. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.