K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kolejki po kartę mieszkańca

0

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem słupską kartą mieszkańca, od zeszłego tygodnia działają już łącznie trzy punkty składania wniosków. Zgłaszać się można do urzędów przy ul. Tuwima 34, SCOPiES przy Niedziałkowskiego oraz Małego Ratusza przy placu Zwycięstwa. Od 1 października Karta będzie jedynym dokumentem umożliwiającym słupszczanom 70+ bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej.

Od 1 lipca trwa wydawanie Słupskiej Karty Mieszkańca. W ciągu 5 tygodni złożono już prawie 10 tysięcy wniosków i wydano prawie 8 tys. kart. Dotychczas wnioski można było składać od poniedziałku do środy od godz. 9 do 14 na III pietrze w kamienicy Otto Freundlicha przy ul. Tuwima 34, czyli w Domu Startupów. Jednak tłumy słupszczan, które przez cały lipiec szturmowały urząd spowodowały, że w zeszłym tygodniu władze miasta zdecydowały się otworzyć dwa kolejne punkty. Pierwszy z nich znajduje się na parterze Małego Ratusza, w pokoju 07. Drugi również na parterze w pokoju nr 3 w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ulicy Niedziałkowskiego. Oba czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 14. Jeśli wszystkie trzy punkty nie rozładują kolejek, miasto będzie chciało uruchomić kolejne na dużych osiedlach, tam gdzie mieszka wielu seniorów, np. na Zatorzu czy osiedlu Niepodległości. Na chwilę obecną Urząd Miejski znalazł ponad 30 partnerów karty, którzy oferują rozmaite ulgi i zniżki dla jej posiadaczy.

Dołączają do nas nawet sklepy spożywcze z 10-procentowymi rabatami – informuje Dagna Mikołajczak-Maśnicka z Wydziału Współpracy i Promocji UM w Słupsku. – W przyszłym tygodniu będziemy tę listę aktualizować. Jeżeli składamy wnioski przez internet, pamiętajmy o załączeniu urzędowego potwierdzenia odbioru PIT-ów, bo PIT-y emerytów, których rozlicza ZUS nie potrzebują urzędowego potwierdzenia. Dzieci też mogą korzystać z dodatkowej ulgi na bilety, ale muszą posiadać kartę mieszkańca. Wniosek składają ich rodzice i swoim PIT-em potwierdzają rozliczanie podatku w Słupsku.

Plastikowa karta jest wielkości dowodu osobistego. Wydawane są dwie wersje graficzne. Do wyboru z ratuszem na błękitnym tle lub trzema kamieniczkami Starego Rynku na awersie. Na rewersie naniesiono imię i nazwisko posiadacza oraz kod kreskowy, który skanują partnerzy karty. Na kartę czeka się do dwóch tygodni i można ją odebrać w kilku miejscach na terenie miasta. W Domu Startupów przy ul. Tuwima, Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Grodzkiej, pływalni SOSiR przy Szczecińskiej, Parku Wodnym Trzy Fale i na Stadionie 650-lecia przy ul. Madalińskiego. Urzędnicy proponują też, by zwłaszcza młodzi słupszczanie zamiast fizycznej karty, wybrali tę w aplikacji w smartfonie.

To pozwoli skrocić czas oczekiwania na kartę tych osób, które nie mają e-maila i przychodzą do nas, żeby pomoc im wypełnić wniosek – tłumaczy Dagna Mikołajczak-Maśnicka. – Karty plastikowej potrzebują głównie starsze osoby.

Wśród spieszących się z wnioskami o wydanie karty są przede wszystkim osoby 70+. Miasto zapowiedziało, że mają oni czas do końca września na wyrobienie karty, jeśli nie chcą utracić przywileju bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską. Od 1 października jedyną formą udowodnienia ich miejsca zamieszkania będzie karta mieszkańca. Jednocześnie władze miasta podkreślają, że prawa do bezpłatnych przejazdów nie utracą osoby posiadające ustawowe ulgi, w tym niepełnosprawni z I grupą, osoby niedowidzące wraz z opiekunami czy kombatanci wojenni. Urzędnicy apelują też do dzieci oraz wnucząt osób starszych, by pomogły swoim dziadkom w wypełnieniu wniosku.

Mamy telefony od osób niezadowolonych, mieszkających w Bierkowie, Siemianicach, Kobylnicy, że już nie będą mogły bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej – informuje Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. – Przypominamy, że jest ulga ustawowa 50% i z tej ulgi będzie można korzystać. Karta mieszkańca ma na celu przede wszystkim promowanie tych osób, które w Słupsku mieszkają, płacą podatki na rzecz naszego miasta. Apel do seniorów, aby prosić o pomoc młodszych członków rodziny. Rejestracja on-line nie wymaga stania w kolejce.

Przypomnijmy, niezbędnymi dokumentami potrzebnymi do wydania karty seniorom jest dowód osobisty oraz pierwsza strona PIT-u 40A za 2021 rok z ZUS-u. Akceptowane jest także zdjęcie tych dokumentów, pozwalające ustalić, że dana osoba jest mieszkańcem Słupska. Wnioski składać można też elektronicznie za pomocą strony https://www.slupskakarta.pl/. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.