K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

15 sierpnia – Święto Matki Boskiej Zielnej w Swołowie

0

Obchodzone w całym Kościele katolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, jest najstarszym świętem maryjnym, obchodzonym od V wieku. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie kontynuuje tradycje związane z ludową pobożnością maryjną. Dlatego w programie wydarzenia zaplanowano zarówno akcenty religijne, jak i folklorystyczne.
.
Centralnym punktem obchodów święta w dniu 15 sierpnia będzie Msza Święta w swołowskim kościółku pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której zostaną poświęcone zioła (bukiety ziół i kwiatów będzie można kupić przed wejściem do świątyni). Na terenie Zagrody Albrechta w godzinach 10-17 odbędzie się kiermasz rękodzieła i jarmark ziołowy, na którym będzie można nabyć zioła, przetwory oraz domowe medykamenty.
.
W programie wydarzenia:
* godzina 11:00 – Msza Święta ze świeceniem bukietów (kościół w Swołowie),
* godzina 12:30 – przedstawienie teatralne dla dzieci pod tytułem „JULiJAN dzieciom”,
* godzina 13:30 – warsztaty botaniczne z Profesorem Ziółkiem (prof. Zbigniew Sobisz), warsztaty przygotowania antybiotyku naturalnego (zielarka Teresa Pokorska), warsztaty wyrobu biżuterii roślinnej, prelekcja nt. leczniczych właściwości bursztynu (bursztynnik Narcyz Kalski),
* godzina 15:00 – koncert gitarowy „Niguny” w wykonaniu Raphaela Rogińskiego.
.
Impreza folklorystyczna „Zielna, Zielna” rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do 17. Bilety wstępu na imprezę w cenie 8 złotych. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: www.muzeum.swolowo.pl. (jwb, źródło: Muzeum w Swołowie)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.