K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Laboratoria przyszłości w szkołach

0

Słupskie szkoły podstawowe w ramach przygotowań do rozpoczęcia nowego roku szkolnego doposażają swoją bazę dydaktyczną. Tak dzieje się m.in. w szkołach nr 6 i 10, gdzie dzięki rządowemu programowi Laboratoria Przyszłości zakupiono nowoczesny sprzęt do pracowni multimedialnej i technicznej.

Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023 pozostały tylko 3 tygodnie. Czas wakacji słupskie szkoły poświęciły na remonty oraz doposażenie bazy dydaktycznej. Zakup różnego rodzaju sprzętu był możliwy dzięki dofinansowaniu z rządowego programu Laboratoria Przyszłości, do którego zgłosiła się m.in. znajdująca się przy ulicy Starzyńskiego Szkoła Podstawowa nr 6. W sali 34, w której odbywają się lekcje przyrody i biologii, powstała nowa pracownia multimedialna. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki na jednego ucznia szkoła mogła pozyskać 300 złotych. W ramach dofinansowania zakupiono ławki ze specjalnie profilowaną krawędzią blatu oraz obrotowe fotele przystosowane do pracy grupowej. Powstały 32 stanowiska. Kupiono dwa zestawy gogli VR, łącznie 16 sztuk, z podłączeniem do ładowania. Są też kostki z kodem QR, który uczniowie będą skanować telefonem. Pieniędzy wystarczyło też na mobilny ekran dotykowy. Obowiązkowo z pakietu podstawowego kupiono drukarkę 3D oraz kamerę. Szkoła nabyła również profesjonalny sprzęt muzyczny do nagrywania, odtwarzania i nagłaśniania muzyki podczas uroczystości szkolnych. Do tego kolumna mobilna z subwooferem i mikser, a także skrzynia ładująca do iPadów.

W naszej szkole to było 150 tysięcy złotych z przeznaczeniem na zakup takiego sprzętu dydaktycznego w celu prowadzenia różnych zajęć – informuje Grzegorz Borecki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Słupsku. – W naszej szkole postawiliśmy na to, żeby stworzyć pracownię rzeczywistości wirtualnej do nauczania różnych przedmiotów. Połączono to z zakupem wyposażenia kompletnego, czyli ławki, krzesełka. Najważniejsze to gogle VR, które służą do tego, by zajęcia przedmiotowe prowadzić w wirtualnej rzeczywistości.
Dokupiono też pomoce dydaktyczne w postaci globusów, układu planetarnego czy szkieletu i przekroju anatomicznego człowieka. Dyrektor szkoły przyznaje, że nie może już doczekać się 1 września i reakcji dzieci na widok nowej sali.

Liczę na to, że na początku będzie wielka euforia, ale myślę, że dzieciaki są już trochę oswojone z nowymi technologiami i bardzo szybko zaadaptują się w tych warunkach – uważa Grzegorz Borecki. Na początku może być trochę naturalnej ciekawości małych dzieci, które będą chciały zobaczyć, jak wygląda rzeczywistość w tych wirtualnych goglach.
Zmiany nastąpiły też w SP 10 przy ulicy Orląt Lwowskich, gdzie powstała sala do zajęć technicznych. Szkoła zamówiła 17 nowych wzmacnianych stołów o grubym blacie wraz z obrotowymi krzesłami z regulowaną wysokością siedziska. Są też nowe szafki zamykane na klucz, nesesery i skrzynki narzędziowe oraz
kuwety warsztatowe. Zakupiono niezbędne sprzęty do prowadzenia zajęć w pracowni, takie jak wkrętarka akumulatorowa, wiertła, śrubokręty czy bezprzewodowy pistolet do kleju. Młodzi majsterkowicze będą mieli też do dyspozycji miernik uniwersalny pozwalający na pomiar napięcia stałego i zmiennego, natężenia oraz rezystancji prądu. Odmalowano ściany i przygotowano sąsiednią salę do prowadzenia lekcji teoretycznych.

Jest to nowe miejsce dla naszych uczniów – mówi Beata Pawlak-Hołowienko, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Słupsku. – Taki warsztat dla chłopców, gdzie podczas zajęć techniki będą mogli właśnie na stołach z prawdziwymi narzędziami praktycznie uczyć się rzeczy związanych z techniką.
To jednak nie jedyne zakupy, które szkoła zrealizowała dzięki dofinansowaniu z programu Laboratoria Przyszłości.

W ramach tego projektu doposażyliśmy naszą szkołę w wiele ciekawych sprzętów – zaznacza Beata Pawlak-Hołowienko. – Między innymi w sprzęt nagłaśniający, w wysokiej jakości mikrofony, miksery, które już sprawdziły się podczas uroczystości pożegnania naszych ósmoklasistów. Jest też sala informatyki i sala taka, jak techniki chłopców, ale dla dziewcząt, gdzie mamy przygotowane prawdziwe naczynia, kuchnie i urządzenia, na których będzie można gotować i uczyć się wykorzystywania sprzętów gospodarstwa domowego.
Rządowy program Laboratoria Przyszłości jest realizowany w ramach Polskiego Ładu. Dzięki niemu szkoły mogą pozyskać środki na wyposażenie swoich pracowni w nowoczesne rozwiązania edukacyjne. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.