K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ponad 64 tysiące cudzoziemców pracuje na Pomorzu. Dominują Ukraińcy

0

Na koniec czerwca do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach ZUS zgłoszonych było blisko 64,2 tysiąca obcokrajowców. To oznacza, że w II kwartale 2022 roku przybyło ich ponad 6 tysięcy.
.
Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę, osiągnęła niemal 31,3 tysiąca i w porównaniu z końcem marca wzrosła o 3,1 tysiąca osób. Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec marca wynosiła 1.524 i wzrosła do 1.643 na koniec czerwca. Pozostali obcokrajowcy na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.
.
Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku dominują obywatele Ukrainy. Na koniec czerwca było ich prawie 48,4 tysiąca. To wzrost o prawie 6 tysięcy w porównaniu do marca. Druga grupa to Białorusini, których jest 5,5 tysiąca. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów Gruzji (1.549), Rosji (1.212) i Mołdawii (1.029).
.
Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS. (jwb, źródło: regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.