K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Spotkania z ambasadorem

0

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski odwiedził samorządy w regionie Słupska. Dyplomata podkreślał, jak ważną rolę odgrywają Polska i Słupsk we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Przekazał również podziękowania od prezydenta Bidena.

Samorządy ziemi słupskiej gościły ostatnio ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Z amerykańskim dyplomatą spotkały się wójt gminy Słupsk Barbara Dykier oraz prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Wizyta gościa w słupskim ratuszu była okazją do rozmowy o możliwościach rozwoju miasta i regionu, wynikających z obecności tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

– Bardzo się cieszę, że tydzień temu pan ambasador zapowiedział, że bardzo chciałby spotkać się w ratuszu z przedstawicielami władzy miejskiej z kilku powodów – mówi prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Po pierwsze, dostał zadanie od prezydenta Bidena, że jeżeli będzie już w okolicach Słupska, pewnie nie tylko, ale ma słupszczanom podziękować za wielkie wsparcie mentalne, organizacyjne, finansowe dla przybyszów zza granicy ukraińskiej w okresie trwania tam wojny. I za to dziękuję mieszkańcom Słupska, że ten głos od prezydenta Bidena jest skierowany do nas, do nas wszystkich, którzy pomagaliśmy, pomagamy i, mam głęboką nadzieję, będziemy pomagali. Po drugie, pan ambasador Mark Brzezinski chciał przekazać, że – i to jest ważne przesłanie szczególnie w kontekście wojny i niepokojów na świecie – że nasza obecność w wojskach NATO jest gwarantem tego, że te wojska w sytuacji zagrożenia będą bronić każdej piędzi polskiej ziemi i że te gwarancje bezpieczeństwa chce nam przekazać osobiście. Wreszcie rozmawialiśmy także dużo o tym, na ile ta tarcza antyrakietowa była stymulatorem dodatkowych działań ekonomicznych, gospodarczych. Trochę żartobliwie, ale przecież prawdziwie mówiliśmy o tym, że co najmniej dwie restauracje powstały w ostatnich latach dzięki m.in. aktywnej obecności w tychże restauracjach żołnierzy z bazy antyrakietowej.

Dyplomata odwiedził również stacjonujących w Redzikowie żołnierzy amerykańskiej marynarki wojennej. Po spotkaniu ambasador Brzezinski podkreślił, że „obecność amerykańskich oddziałów w Polsce wzmacnia bezpieczeństwo Europy”. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.