K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Odbudują basztę

0

Ruszają prace nad zapowiadaną odbudową średniowiecznej baszty, znajdującej się przy zrewitalizowanych bulwarach w Słupsku. Inwestycja ma kosztować ponad 5 milionów złotych. Zakończenie prac planowane jest na przyszły rok.

W ciągu kilkunastu dni ruszą zaplanowane prace budowlane nad odbudową średniowiecznej baszty nad Słupią. Będzie to pierwsza tak poważna rekonstrukcja zabytkowego obiektu w naszym mieście. W przyszłości baszta ma posłużyć jako klatka schodowa prowadząca do przymurnego budynku, który będzie pełnił funkcje społeczne.

– Budynek przymurny to już całe spektrum różnych funkcji, najciekawszych chyba na parterze, związanych z rzemiosłami, także z tymi, które nawiązują do rzemiosł średniowiecznych. Przykład choćby ceramikarni pokazuje, że całe rodziny potrafią spędzać w takich obiektach wiele godzin. To fajnie, cieszy nas, że takie zapotrzebowanie jest. I to będzie właśnie z pewnością odpowiedź na chęć aktywnego, kreatywnego spędzania czasu, mam nadzieję, całymi rodzinami – mówi Paweł Krzemień, kierownik Działu Rewitalizacji UM w Słupsku. – Na pierwszym piętrze będzie placówka wsparcia dziennego, więc obiekt, który pełni rolę społeczną, skierowaną do dzieciaków, młodzieży, także takim, którym trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Natomiast na strychu, w takiej przestrzeni openspace’owej, będzie centrum senioralne. Zmiany demograficzne w Słupsku są nieubłagane. Coraz większa jest grupa osób senioralnych, dlatego chcemy, aby te osoby miały jak najwięcej przestrzeni, aby wciąż być aktywnym, aby wciąż dawać coś od siebie społeczeństwu. Jak wiemy, to, że ktoś musi wyjść z domu, ma możliwość spotkania się ze swoimi znajomymi, bardzo działa. Także terapeutycznie. Bardzo poprawia chęć zadbania o siebie, poprawia jakość zdrowia, także zdrowia psychicznego, tak więc na pewno będzie to też element budowania polityki senioralnej. A wszystko to w pięknym kostiumie historycznym, nawiązującym do tego, co wyróżniało słupskie bulwary przed wojną.

Prace konserwatorsko-rewitalizacyjne prowadzone będą pod czujnym okiem konserwatora zabytków, tak aby baszta w pełni oddawała charakter średniowiecznego Słupska. Wstępne szacunkowe wyliczenia wskazują, że pełna odbudowa budynku kosztować będzie ponad 5 milionów złotych. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.