K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zielne święto w Swołowie

0

W poniedziałek, 15 sierpnia, od godziny 10 do 17 w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie odbędzie się impreza folklorystyczna „Zielna, Zielna”. Wydarzenie ma związek z przypadającym tego dnia Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli świętem Matki Boskiej Zielnej. Wśród zaplanowanych atrakcji znalazły się m.in. warsztaty botaniczne z Profesorem Ziółkiem.

Impreza folklorystyczna „Zielna, Zielna” odbędzie się w 15 sierpnia w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanym także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Wydarzenie rozpocznie Msza Święta o godzinie 11 w swołowskim kościele, podczas której poświęcone zostaną bukiety ziół i kwiatów.

O godzinie 12:30 zaplanowano przedstawienie teatralne dla najmłodszych pod tytułem „JULiJAN dzieciom”, a od 13:30 warsztaty związane z zielarskim świętem. Teresa Pokorska, zielarka, poprowadzi warsztaty przygotowania antybiotyku naturalnego, a bursztynnik Narcyz Kalski zaprosi na zajęcia z wyrobu biżuterii roślinnej i opowie o leczniczych właściwościach bursztynu. Będzie też spotkanie z Profesorem Ziółkiem, czyli Zbigniewem Sobiszem, profesorem Akademii Pomorskiej, który poprowadzi warsztaty botaniczne.

– Ta impreza jest cykliczna, z czego bardzo się cieszymy. Impreza dotycząca warsztatów botanicznych, wykonywania zielników cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, ponieważ podczas tych warsztatów pod okiem rodziców i moim dzieciaki wykonują proste karty zielnikowe, opisują je, rozpoznają gatunki, nawet czasami bardzo łatwo się to odbywa – mówi dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP, kierownik Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody AP w Słupsku. – Ale również przychodzimy z taką starszą młodzieżą i ludźmi dorosłymi – są to turyści i mieszkańcy regionu – i wykonujemy preparaty mikroskopowe, także jest to w ogóle wyższa szkoła jazdy, ponieważ przygotowanie takiego preparatu wymaga sporej precyzji.

Uczestnicy warsztatów będą mogli dowiedzieć się, jakie zioła stosować na różne schorzenia i dolegliwości. Profesor z chęcią odpowie na każde pytanie dotyczące roślin leczniczych. Podpowie też, jak samodzielnie przygotować ziołowy napar. Będzie też można własnoręcznie przygotować zielnik i zapoznać się z właściwościami niektórych ziół. Przygotowane okazy zielnikowe zostaną opieczętowanie przez muzeum w Swołowie oraz Herbarium Slupensis i będzie je można zabrać do domu.

– Cieszą się te warsztaty ogromnym zainteresowaniem, nie dlatego, że jest tam Profesor Ziółko, tylko dlatego, że przy okazji omawiamy gatunki, które są lecznicze, i które są rzadkie – chociaż trzeba tu się trochę zdystansować, ponieważ część gatunków jest chronionych, których nie możemy wyrywać i pokazywać. Ale gatunki pospolite możemy pokazywać. W ubiegłym roku wykonywaliśmy fajne preparaty z tataraku. Raz, że to roślina lecznicza, a po wtóre, kłącze tataraku ma piękny zapach. Młodzież wykonywała przekroje poprzeczne kłącza i cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem – mówi prof. Zbigniew Sobisz.

Na terenie Zagrody Albrechta w godzinach 10-17 odbędzie się kiermasz rękodzieła i jarmark ziołowy, na którym będzie można kupić zioła, przetwory oraz domowe medykamenty. Zwieńczeniem imprezy folklorystycznej „Zielna, Zielna” będzie koncert gitarowy „Niguny” w wykonaniu Raphaela Rogińskiego, który rozpocznie się o godzinie 15. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.