K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

102. rocznica Bitwy Warszawskiej

0

W niedzielę, 14 sierpnia, na placu apelowym 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Po uroczystościach wojsko zaprosiło mieszkańców na dzień otwartych koszar, podczas którego można było zobaczyć wyposażenie sprzętowe jednostki.

Słupskie obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się w minioną niedzielę, 14 sierpnia, o godzinie 11 na placu apelowym 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Wcześniej o godzinie 10 miała miejsce Msza Święta w kościele garnizonowym w intencji żołnierzy oraz pracowników wojska. Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się przedstawiciele dowództwa dywizji, władze województwa, miasta, samorządowcy, posłowie na Sejm, a także żołnierze, kombatanci i mieszkańcy miasta. Uroczystego przeglądu wojsk dokonał dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku płk Roman Kopka. W trakcie uroczystości wręczono awanse na wyższe stopnie wojskowe, medale ministra obrony narodowej za zasługi dla obronności kraju oraz za zaangażowanie w służbie ojczyzny. Były też listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe. Wyróżniono również wszystkich zaprzyjaźnionych z jednostką, którzy wykazali się pracą i zaangażowaniem w działaniach na rzecz brygady. Następnie odczytano apel pamięci i została oddana salwa honorowa.

W swoim wystąpieniu płk Roman Kopka przypomniał o wyzwaniach, jakie stoją przed wojskiem, które musi być nowoczesne i silne. Podziękował wszystkim żołnierzom i ich rodzinom za trud i poświęcenie. Wyraził też nadzieję, że siła armii będzie sprawdzana jedynie na poligonie, a nie na polu bitwy.

Dajecie dowód, że Bóg, honor i ojczyzna są dla was najważniejsze. Dziękuję wam za to zaangażowanie, za oddanie i za to, że z dumą nosicie mundur, że wśród społeczeństwa jesteśmy bardzo wysoko oceniani. To dzięki waszej postawie i zaangażowaniu jest to możliwe – mówi płk Roman Kopka, dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Zadania nie są łatwe, ale tylko te najtrudniejsze są godne tego, aby się ich podejmować.
Przemawiali też przedstawiciele władz miasta i województwa. Przypomnieli, o trwającej agresji Rosji na Ukrainie. Podkreślili, że Polacy chcą żyć w wolnym, bezpiecznym i suwerennym państwie, którego nie będzie jednak bez ciężkiej służby wojskowej i przynależności Polski do NATO. Podkreślali znaczenie Bitwy Warszawskiej, dzięki której zatrzymano pochód komunizmu na Europę i świat.

Mamy poczucie dumy, honoru, mamy ambicje, by być państwem suwerennym, silnym, wolnym, bogatym, zamożnym, aby obywatelom żyło się tutaj jak najlepiej, żeby spełnił się ten sen dziesiątków pokoleń Polaków od czasów rozbiorów. I my ten sen dzisiaj realizujemy – mówi Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.
Dziś wydawałoby się, że czujemy się bezpiecznie. I rzeczywiście, dziękuję wam, drodzy żołnierze, że jesteście, bo dzięki wam szczególnie tu, na ziemi słupskiej, czujemy się bezpiecznie – mówi wiceprezydent Słupska Marek Goliński. Tu, na ziemi słupskiej, dziękując również naszym sojusznikom ze Stanów Zjednoczonych, także czujemy się bezpiecznie. Jednak nie zapominajmy, że tak naprawdę jesteśmy bardzo blisko granicy rosyjskiej. Właśnie tutaj, w województwie pomorskim.
Po przemówieniach odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Oficjalne uroczystości zakończyły się paradną defiladą wojskową, w której zaprezentowały się wszystkie pododdziały. Po części oficjalnej wojsko zaprosiło wszystkich na teren jednostki. Wśród atrakcji znalazł się statyczny pokaz sprzętu i wyposażenia będącego na wyposażeniu brygady, Batalionu Ochron Bazy oraz 73. Batalionu Lekkiej Piechoty. Można było z bliska zobaczyć karabiny czy moździerze, wsiąść do wojskowego hummera, quada, wozu dowodzenia, bojowego wozu piechoty czy usiąść za sterami działa przeciwlotniczego. Dzieci z chęcią spoglądały przez lunetę czy dalmierz. Chętni do wstąpienia w szeregi wojska mogli zasięgnąć informacji w punkcie informacyjno-promocyjnym zorganizowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Słupsku. Klub Wojskowy przygotował też zajęcia dla najmłodszych, w tym malowanie twarzy i puszczanie baniek. Swoje stoisko zaprezentowała też, działająca przy klubie Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Grzmot”. Dzień otwartych koszar zakończył się po godzinie 14. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.