K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Skorzystaj z bonu turystycznego

0

Do 30 września rodzice pobierający świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus” mogą zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po dodatkowe 500 złotych w postaci bonu turystycznego. Można nim zapłacić m.in. za pobyt dziecka w hotelu czy pensjonacie, czy udział w wycieczkach, koloniach lub obozach.

Trwające wakacje to najlepszy czas, aby wykorzystać bon turystyczny, czyli dodatkowe 500 złotych, które przysługują rodzicom lub opiekunom dzieci do 18. roku życia, pobierający świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Natomiast dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności wartość bonu wynosi 1000 złotych. Warto się pospieszyć, bo na jego aktywację i wykorzystanie zostało tylko półtora miesiąca. Po tym czasie nie będzie można opłacić nim pobytu w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym lub też np. udziału w wycieczkach, campingach czy obozach. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości świadczenia.

Z bonu początkowo można było korzystać do 30 marca bieżącego roku, ale możliwość korzystania z tej formy wsparcia została przedłużona do 30 września. Do tej daty można aktywować bon i dokonać nim płatności. Sama impreza turystyczna czy nocleg mogą odbyć się w terminie późniejszym – informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy pomorskiego ZUS.
Aby aktywować bon turystyczny, trzeba wejść na stronę ZUS-u i zalogować się na swój profil na PUE ZUS. Potem z górnego paska należy wybrać zakładkę „Ogólny” i przejść do zakładki „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon” i kliknąć przycisk „Aktywuj bon”.

– Cały proces aktywacji bonu turystycznego odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych, czyli na PUE ZUS. Tam podajemy też adres e-mail i numer telefonu, na który w momencie dokonywania płatności przyjdzie kod, którym potwierdzimy płatność, którą dokonujemy. Płatności bonem możemy też dokonywać za pobyty, noclegi, imprezy turystyczne, także np. za jednodniowe wycieczki, kolonie czy zielone szkoły – mówi Krzysztof Cieszyński. – W województwie pomorskim dla mieszkańców Pomorza zostało przygotowanych 273 tysięcy bonów turystycznych, 53 tysiące z nich wciąż czeka na aktywację, więc jeszcze 53 tysiące dzieci może z tego bonu skorzystać.

Bon turystyczny został wprowadzony przez rząd w sierpniu 2020 roku. Można nim zapłacić za usługi oferowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych i organizacje pożytku publicznego zarejestrowane przez Polską Organizację Turystyczną. W całym kraju bon turystyczny obsługuje ponad 30 tysięcy firm i instytucji. Ich pełna lista znajduje się na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.