K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Premiery nowego sezonu

0

Już niedługo rozpocznie się nowy sezon artystyczny 2022/2023, do którego prężnie przygotowuje się Nowy Teatr w Słupsku. Widzowie będą mogli zobaczyć pięć premier, z których trzy odbędą się jeszcze w tym roku. Oprócz nowości w repertuarze pojawią się też trzy duże imprezy teatralne.

W Nowym Teatrze w Słupsku trwają gorączkowe przygotowania do nadchodzącego sezonu artystycznego 2022/2023. Teatr zaplanował dla swoich widzów pięć premier, z których trzy odbędą się jeszcze w tym roku. Oprócz nowości w repertuarze pojawią się też trzy duże imprezy teatralne. Na początku sierpnia rozpoczęły się przygotowania do premiery „Grupy krwi” Anny Wakulik w reżyserii Macieja Gorczyńskiego. Jest to dramat psychologiczny realizowany w ramach projektu „Dramatopisanie”. Premierę zaplanowano na 24 września o godzinie 19. Kolejną nową sztuką wystawioną jesienią będzie spektakl „Babcia Karola”.

Będzie to dosyć ciekawa inicjatywa, zapraszamy 12 listopada, bo „Babcia Karola” to spektakl, który robimy razem z uchodźcami dla uchodźców, zresztą on jest robiony przez uchodźców z Ukrainy razem z pracownikami naszego teatru. Ihor Czajka, reżyser z Kijowa, napisał dla nas tekst. Zaraz zaczynamy próby – mówi Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku. Będzie to historia starszej kobiety uciekającej z Ukrainy przed wydarzeniami wojennymi. Przyjeżdża do swojej córki, która mieszka w Polsce i jest przedstawicielem tej starszej emigracji, ma męża Polaka i poznaje kolejnego pana – może będziemy tutaj nawet mieli jakieś kryminalne love story. Najważniejsze, że będzie to spektakl grany w dwóch językach. Aktorzy ukraińscy będą grali w języku ukraińskim, a polscy w języku polskim.
Tymczasem wczoraj rozpoczęły się przygotowania do kolejnej premiery „Mała piętnastka” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana. Spektakl inspirowany jest tragicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce na jeziorze Gardno 18 lipca 1948 roku. Tego dnia podczas wycieczkowego rejsu nieopodal Słupska utonęło 25 osób, którymi w większości były młodziutkie harcerki przebywające tam na obozie wakacyjnym. Była to największa katastrofa w żegludze śródlądowej w historii Polski. Premiera spektaklu odbędzie się 17 grudnia, a w obsadzie widzowie zobaczą między innymi Mariusza Bonaszewskiego. W przyszłym roku publiczność czeka spotkanie z „Alicją w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Premiera, którą zaplanowano na 21 marca 2023 roku, zapowiadać będzie Międzynarodowy Dzień Teatru.

Nasz spektakl będzie oczywiście trochę bardziej kameralny niż te z Teatru Muzycznego w Gdyni – zapowiada Dominik Nowak ale mam nadzieję, że będzie zachwycał nie tylko tych najmłodszych widzów, którzy przyjdą pewnie do nas z wycieczkami szkolnymi, ale również tych widzów, którzy będą przychodzić do nas rodzinami w weekendy i podziwiać to muzyczne dzieło.
23 czerwca 2023 roku odbędzie się ostatnia premiera sezonu, którą będzie farsa „Akt równoległy” Dereka Benfielda, w reżyserii dyrektora słupskiego teatru Dominika Nowaka.
Komedia omyłek, intrygi kto z kim, dlaczego i dlaczego wszyscy znaleźli się jednocześnie w tym samym hotelu. I oczywiście, jak to w farsach, wszystko dobrze się kończy. Ktoś kogoś miał zdradzać, ktoś inny innego spotkał, ale jednak wychodzi na to, że jednak te wartości rodzinne i społeczne są najważniejsze. Nasi bohaterowie przeżywają krótkie załamanie. I taki moment refleksji, wszystko wychodzi na dobre, okazuje się, że wszyscy ci nasi bohaterowie, małżeństwa odchodzą takie, jakie przyszły i żyją sobie długo i szczęśliwie – mówi dyrektor Nowego Teatru w Słupsku.
Nowości w repertuarze zostaną uzupełnione o trzy duże imprezy teatralne. W połowie listopada na słupską scenę powróci 3. edycja „Sceny Wolności”, prezentująca spektakle z całej Polski. Wiosną 2023 roku, Nowy Teatr razem z Państwowym Teatrem Lalki „Tęcza” oraz Słupskim Ośrodkiem Kultury i Teatrem Rondo przygotuje tygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń teatralnych minionego sezonu „Trzy Teatry”. Zanim jednak rozpocznie się pełen wyzwań nowy sezon artystyczny, widzowie mogą jeszcze skorzystać z sierpniowej oferty teatru, którą stanowią sobotnio-niedzielne spektakle na leżakach „Lata z dobrą energią”. W ostatnie dwa weekendy miesiąca o godzinie 19 na dziedzińcu teatru wystawiony zostanie „Wszyscyśmy z jednego szynela”, w obsadzie którego ponownie zobaczymy m.in. byłych aktorów teatru Jerzego Karnickiego i Hannę Piotrowską. Szczegółowy repertuar na najbliższe miesiące dostępny jest na facebookowym profilu Nowego Teatru oraz na jego stronie internetowej. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.