K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Festiwal teatrów

0

W ramach Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022 już w poniedziałek na usteckiej promenadzie obejrzeć wystawę Młodej Scenografii. Pod koniec września w ramach festiwalu widzowie obejrzeć będą mogli aż 12 spektakli wybranych z aż 70 nadesłanych.

Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy to niezwykłe wydarzenie, które odbędzie się w Słupsku i Ustce w sierpniu i wrześniu tego roku. W ramach festiwalu już w najbliższy poniedziałek na usteckiej promenadzie obejrzeć można będzie Wystawę Młodej Scenografii. Festiwal jest także zwieńczeniem jubileuszowego sezonu Teatru Lalki Tęcza, który obchodzi swoje 65. urodziny.

– Realizujemy teraz trzy projekty jubileuszowe, właściwie to już zamknięcie sezonu jubileuszowego, ponieważ Tęcza, przypominam, powstała w roku 1946. Ale że w teatrze dzielimy to bardziej na sezony artystyczne niż lata kalendarzowe, więc ten cały sezon, który jeszcze trwa, ale dobiega już końca, był pod znakiem sezonu jubileuszowego – mówi Michał Tramer, dyrektor Państwowego Teatru Lalki Tęcza w Słupsku. – Tak się szczęśliwie złożyło, że udało się nam uzyskać dofinansowanie na kilka projektów, z których trzy są właśnie pod hasłem jubileuszowym. To jest trwający w tej chwili projekt „Bliżej Tęczy”, objazdowy, który nawiązuje do wcześniejszych tradycji Tęczy. W ramach tego projektu jeździmy po małych miejscowościach, tam wystawiamy swoje spektakle, gramy dla widzów i prowadzimy warsztaty. To także rzecz, która powiązana będzie trochę z festiwalem, mianowicie trwają prace nad monografią naukową dotyczącą 75-lecia historii Tęczy, gdzie piszą najwięksi znawcy teatru lalek w Polsce. Ale ten największy projekt, który zaczyna się w poniedziałek, to nasz Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy.

Jak informuje dyrektor teatru, głównym elementem rozpoczynającego się festiwalu jest plastyka teatru, która w spektaklach lalkowych odgrywa szczególną rolę. Wystawa zawierać będzie prace młodych twórców, studentów i absolwentów kierunków artystycznych związanych ze scenografią i kostiumografią. Pozostała część festiwalu odbędzie się we wrześniu.

– Główny jest oczywiście przegląd teatralny, konkursowy, na który zaprosiliśmy 12 spektakli. Musiałbym to sprawdzić, ale zdaje się, że jest to największy pod względem ilości spektakli festiwal teatrów lalek w Polsce. Jest to naprawdę duża liczba – mówi Michał Tramer. – Są to spektakle – zwróciliśmy na to uwagę, dobierając je – gdzie forma plastyczna jest w jakiś sposób ciekawa, może niekoniecznie dominująca, ale w jakiś sposób zwracająca swoją uwagę. Większość to spektakle z Polski, ale będzie również jeden ze Słowacji i jeden z Niemiec. Właściwie ten z Niemiec to nawet nie tyle spektakl, co ciekawy eksperyment, rodzaj nowej jakości w sztuce, ponieważ jest to spektakl 360 stopni, który będzie oglądany w goglach VR, widz będzie siedział w samym środku akcji scenicznej i choć nie ma żywego aktora, który jest normalnie w teatrze, to aktywność, uczestnictwo widza jest szczególnie wyjątkowe. Tutaj Puppentheater Zwickau z Niemiec wymyślił taką formułę w czasie pandemii i nadal ten projekt kontynuuje i w ramach tego projektu powstają kolejne. A u nas będzie „Król olch”.

Spektakle odbywać się będą od 18 do 23 września. Większość z nich zobaczyć można będzie na deskach teatru lalki w Słupsku, a jeden zobaczymy w Ustce. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.