K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dożynki tuż, tuż

0

Już na początku września w Swołowie odbędzie się Powiatowo-Gminne Święto Plonów. Jak co roku podczas tego wydarzenia organizowany jest konkurs na najlepszy wieniec i chleb. Zaplanowano też ciekawe koncerty, w tym gwiazdy tegorocznych obchodów – Sławomira.

Tegoroczne obchody Powiatowo-Gminnego Święta Plonów odbędą się 10 września w Swołowie. Dożynki to święto dziękczynienia za plony, radość z owoców ziemi, z pracy rąk ludzkich oraz szacunek dla tradycji i chleba. Podczas tego wyjątkowego święta gospodynie z różnych kół tworzą ozdobne wieńce i wypiekają staropolskie chleby.

Rozpoczniemy o godzinie 12, kiedy to w ramach dożynek odbędzie się, a właściwie powróci przegląd zespołów ludowych EtnoSwołowo 2022. W tej chwili trwają jeszcze zapisy kapel z regionu Pomorza, ale nie tylko, bo i z Kujaw. Zapisy są w formie online do 25 sierpnia, więc serdecznie zapraszamy – mówi Wojciech Nowak, specjalista ds. promocji w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Słupsk. I tak, o godzinie 12 finałowy przegląd kapel ludowych, o 14 uroczysta msza w kościele, skąd potem orszak dożynkowy wyruszy do Swołowa na teren muzeum, gdzie będzie stał duży namiot, będą stoiska kół gospodyń wiejskich i cała masa atrakcji dla dzieci. Będzie, jak co roku, etnowioska dziecięca. Natomiast o godzinie 15 nastąpi oficjalne otwarcie, kiedy to przedstawiciele samorządów – w tym roku powiatu, gminy, a także młodzi radni i sołtysi – będą tradycyjnie łamali się chlebem z gośćmi. Będzie także oczywiście konkurs wieńców dożynkowych i pokaz chlebów – również cały czas do 25 sierpnia zbieramy zapisy. A o godzinie 16 gwiazda tegorocznych dożynek – występ Sławomira.

Po koncercie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na chleb i wieniec oraz wręczenie nagród zwycięzcom. Wieńce oceniane będą w różnych kategoriach, a ocenie podlegać będzie wszystko, od użytych traw i kwiatów po dbałość o tradycyjne wzory. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.