K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowa filharmonia

0

Na wczorajszym spotkaniu medialnym władz miasta przedstawiono pierwszy projekt całkowitego przebudowania słupskiej filharmonii. Nowy budynek będzie się składał z 5 kondygnacji, a sala widowiskowa pomieści 440 osób na widowni.

O potrzebie przebudowy słupskiej filharmonii mówią nie tylko uczęszczający na koncerty słuchacze, ale i dyrekcja placówki. Problemy i bolączki tego wiekowego już budynku ma rozwiązać pełna przebudowa, której pierwsze projekty przedstawiono podczas wczorajszej konferencji prasowej kierownictwa ratusza. Nowa filharmonia ma się składać z 5 kondygnacji, a budynek ma być trzypiętrowy. Sala widowiskowa pomieści 440 osób na widowni parterowej oraz na balkonach.

– Wstępny projekt przewiduje salę na 440 miejsc. Scena duża, bo będziemy mieli dwie sceny – scenę dużą i scenę kameralną, będzie miała 215 mkw. i zapadnię – to szczególny element, bardzo istotny, głównie do transportu fortepianów, które w pewnym sensie znajdą się w podziemiach. Ta zapadnia jest dzisiaj standardem. Pewnie, że trochę podraża koszty, ale myślę, że dla bezpieczeństwa i jakości przetrzymywania instrumentu to bardzo ważna rzecz na długie lata – mówi Bogdan Kułakowski, p.o. dyrektora Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. – Jest też bardzo ciekawy, fajny projekt, że będzie miejsce na chór. Z tyłu nad sceną znajdą się miejsca do siedzenia dla chóru oczekującego na swoje wejście.

Wejście do nowego budynku zaprojektowano bezpośrednio z wysokości chodnika, tak aby ułatwić dostęp szczególnie osobom niepełnosprawnym. Przypomnijmy, że potrzeba przebudowy filharmonii zgłaszana była od dłuższego czasu, jednak brakowało na ten cel środków finansowych.

– To jest pierwszy krok. Najpierw oczywiście koncepcja, potem dokumentacja, ale na to pozyskaliśmy środki z budżetu miasta i to jest realne, co się zdarzyło – mówi prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – A dzisiaj będziemy szukali środków na realizację tego przedsięwzięcia, które na dzisiaj według tej koncepcji jest oszacowane na wartość około 40 milionów złotych. A więc nie tak bardzo dużo, jak zawsze mówiono, bo mówiono, że potrzebne będzie co najmniej 80 milionów złotych. To jest generalnie przebudowa, ale zobaczycie państwo, że będzie to bez mała nowy obiekt. W najbliższych tygodniach spotkam się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jest koncepcja, żebyśmy pozyskali bardzo nisko oprocentowany kredyt, który będzie mógł być umorzony. Jest taki projekt w BGK, który daje możliwość pozyskania środków właśnie na budowę tego typu infrastruktury dla potrzeb kultury z możliwością częściowego po latach umorzenia.

Prezydent poinformowała, że nieustannie poszukuje środków finansowych na zrealizowanie tej inwestycji również z innych źródeł. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.