K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Życie małej Amelki uratowane

0

Dzięki zaangażowaniu, wielkiemu sercu i poświęceniu prywatnego czasu pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku oraz znakomitej współpracy z personelem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku udało się pomóc chorej dziewczynce urodzonej w słupskim szpitalu.
.
Amelka urodziła się w terminie i nic nie wskazywało na to, że pojawią się kłopoty.
Nagle zaobserwowaliśmy u niej niepokojące wybroczyny i zasinienia na skórze. To objawy skazy krwotocznej – mówi Magdalena Kukulska, lekarz neonatolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. – Zrobiliśmy małej transfuzję płytek, ale nie przyniosło to oczekiwanych efektów. W toku dalszej diagnostyki ustaliliśmy, że to najprawdopodobniej alloimmunologiczna małopłytkowość i pomoże tylko preparat z płytek krwi mamy dziewczynki.
.
Sytuacja była bardzo trudna i wyjątkowa, a do tego było to w upalną sobotę. Tymczasem liczył się czas. Wystarczył jednak telefon do dyżurującej tego dnia w RCKiK pani Kamili Dołżyckiej. Za zgodą jej przełożonej, pani Małgorzaty Gradziuk, kierownika działu preparatyki i ekspedycji, ściągnięto do pracy w Centrum Krwiodawstwa całą ekipę specjalistów, którzy mogli przygotować odpowiedni preparat.
.
Ci ludzie zrezygnowali z wolnego dnia z rodzinami, ze świętowania przy grillu lub nad wodą i cały dzień, będąc w kontakcie z nami, przygotowywali preparat. Zazwyczaj nie robi się tego w takim tempie. Tu czas grał ogromną rolę – mówi Magdalena Kukulska. – Przed północą preparat był w szpitalu i podawaliśmy go małej. Gdyby to się opóźniło, dziecku groziłaby ciężka niepełnosprawność, a nawet śmierć – nie ukrywa lekarka.
.
Cały zespół medyków i rodzice Amelki są ogromnie wdzięczni pracownikom RCKiK za takie nadzwyczajne działanie i poświęcenie.
Przed nami jeszcze dalsze leczenie, Amelka cały czas dostaje preparat z płytek krwi, ale w tamtym momencie jej życie było zagrożone. Dziękuję i lekarzom, i pielęgniarkom ze szpitala, i oczywiście pracownikom z RCKiK za wszystko, co zrobili – mówi mama dziewczynki.
.
Za zdrowie dziewczynki trzymają kciuki pracownicy RCKiK i zarząd słupskiego szpitala.
– Jesteśmy dumni, że mamy w naszym zespole lekarzy, którzy szybko reagują w nadzwyczajnych sytuacjach i że możemy współpracować z prawdziwymi profesjonalistami z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku – mówi prezes Andrzej Sapiński. – Po raz kolejny udowodniliście państwo, jak ważna i skuteczna jest nasza współpraca.
.
Pracownicy Działu Preparatyki i Ekspedycji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku podczas pracy. (źródło: WSS w Słupsku, fot. RCKiK)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.