K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Narodowe Czytanie

0

3 września odbędzie się w Słupsku jedenasta już edycja Narodowego Czytania. Miejscem tegorocznego wydarzenia są słupskie bulwary w pobliżu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Czytane będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

W piątek, 3 września, na słupskich bulwarach odbędzie się tegoroczna edycja Narodowego Czytania. Tym razem usłyszeć będzie można „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Akcja ta została zainicjowana jedenaście lat temu przez ówczesnego prezydenta Polski.

– Mickiewicz zagościł w Słupsku nie po raz pierwszy, ponieważ był już na pierwszym czytaniu Narodowego Czytania. Teraz natomiast to już 11. odsłona i „Ballady i romanse”. Adam Mickiewicz – wspaniały romantyk, który zagości na słupskich bulwarach – mówi Danuta Sroka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. – Będziemy inscenizować 4 sceny: „Czaty”, które mają swojego narratora i swoich bohaterów, „Panią Twardowską”, „Świtezianka”, jak przystało na „Ballady i romanse” i na zakończenie „Rybka”. Ale planujemy też przemarsz historyczny w sukniach z epoki, czyli z początków XIX wieku, z okresu Mickiewiczowskiego. „Ballady i romanse” powstały w 1822 roku, czyli w momencie, kiedy rozpoczynał się romantyzm. Są wyjątkowe, dlatego też zaplanowaliśmy konkurs na najpiękniejszy strój, na strój z epoki. Ale ma oprzeć się na tych właśnie utworach – „Balladach i romansach”. Tak więc zapraszamy państwa, żeby przebrać się w Świteziankę, w cudowną postać z wody – topielicę czy też w zakochanego młodzieńca.

Dla uczestników konkursu organizatorzy przygotowali ciekawe nagrody. Patronat honorowy nad imprezą sprawuje para prezydencka. Podczas wydarzenia każdy będzie miał możliwość opieczętowania prywatnych egzemplarzy lektury pamiątkową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.