K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Punkty karne dłużej

0

W drugiej połowie września w życie wejdą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Zniknie możliwość redukcji 6 punktów karnych poprzez udział w kursach. Do 24 miesięcy wydłużony zostanie również okres sumowania otrzymanych punktów.

Od 17 września w Polsce zmieniają się przepisy ruchu drogowego. Zniknie dotychczasowa możliwość wzięcia udziału w kursach redukujących liczbę punktów karnych. Zamiast tego w sytuacji, gdy kierowca przekroczy 24 punkty, zostanie skierowany na czterodniowy kurs reedukacyjny.

– Od 17 września przez dwa lata kierujący nie będzie mógł zebrać więcej niż 24 punkty, czyli liczba pozostaje ta sama. Jeżeli nazbierałby te 24 punkty, będzie automatycznie kierowany na kurs reedukacyjny z bezpieczeństwa ruchu drogowego do nas, do WORD-u, tyle że ten kurs będzie trwał 4 dni robocze po 7 godzin, czyli 28 godzin. Natomiast teraz jest tylko 6 godzin tego kursu, który redukuje te punkty – mówi Zbigniew Sędzicki, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku. – Ten kurs reedukacyjny 28-godzinny zlikwiduje wszystkie 24 punkty czy też więcej. Po redukcji tych punktów kierowca znowu będzie miał zerowy stan konta, ale warunek jest taki, że przez następne 5 lat nie będzie mógł przekroczyć tych 24 punktów. Jeżeli przekroczy, starosta będzie cofał mu uprawnienia do kierowania pojazdem i będzie musiał od nowa robić kurs i prawo jazdy, będzie traktowany jako osoba bez uprawnień. Oceniam te zmiany pozytywnie, ponieważ zachęcam wszystkich uczestników ruchu drogowego do przestrzegania przepisów, do bezpiecznego poruszania się po drodze, do poszanowania wzajemnego na drodze. Mam nadzieję, że te zaostrzone przepisy przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym kraju, na naszych drogach.

Zmiany przewidują również większe mandaty dla recydywistów. Do 17 września wciąż jeszcze w słupskim WORD-zie można wziąć udział w kursach redukujących liczbę punktów karnych. Jak informuje dyrektor WORD-u, chętnych jest bardzo wielu, ale miejsca wolne jeszcze są. W sytuacji gdy liczba chętnych przez najbliższe kilkanaście dni będzie nadal wysoka, niewykluczone, że wyznaczony zostanie nowy termin. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.