K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Iskra na miejscu

0

Dzisiaj w Redzikowie montowano pomnik samolotu szkolno-treningowy TS-11 Iskra. Eksponat trafił do Redzikowa z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Oficjalne odsłonięcie planowane jest na 17 września.

Wyczekiwany pomnik legendarnego polskiego samolotu TS-11 Iskra w końcu stanie niedaleko Lądowiska Kultury w Redzikowie. Dzisiaj przez cały dzień prowadzone były prace przy montażu samolotu. Eksponat trafił do Redzikowa dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

To jest kolejny, piąty samolot odrzutowy, który był na lotnisku w Redzikowie w 28. Słupskim Pułku Lotnictwa Myśliwskiego – informuje Wacław Łutowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. – W tej chwili jest to już komplet odrzutowców. Były też inne samoloty. Były dwa AN-2, była Wilga, był śmigłowiec Mi-2, a wcześniej, w katach sześćdziesiątych były też inne konstrukcje śmigłowe. Przyznam, że jestem pomysłodawcą i przekonałem wszystkich, żeby ten odrzutowiec w Redzikowie stanął, ale żeby ta Iskra była postawiona w inny sposób, czyli tak, jak jest samolot w locie. Z lekkim przechyleniem. Za jej sterami będzie widoczny pilot.

Iskra jest przez wielu uznawana za najlepszą maszynę polskiej myśli technicznej. Stowarzyszenie otrzymało samolot z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Konstrukcja służąca eksponowaniu Iskry powstaje dzięki współpracy wielu osób, które połączyła pasja do lotnictwa i jego historii.

Cały samolot będzie na wysokości ponad trzech metrów – mówi Mieczysław Mielnik,wykonawca. – Z jednej strony, żeby ładnie wyglądał, a z drugiej, żeby nie było do niego dostępu, żeby ludzie nie mogli wchodzić, dotykać… Konstrukcja samolotu jest dość delikatna, lekka z blach aluminiowych. Samolot wykonany jest z materiałów, które są odporne na warunki atmosferyczne, więc oprócz malowania znaków, czyszczenie nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Konstrukcja jest ze stali i zabezpieczona antykorozyjnie. Pierwsza powłoka to farba podkładowa o wydłużonych terminach działania.

Pierwotnie pomnik powstać miał w ubiegłym roku, jednak z powodów konstrukcyjnych trzeba było termin przełożyć o rok. Oficjalne odsłonięcie samolotu-pomnika zaplanowano na 17 września tego roku, w rocznicę powstania słupskiego pułku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.