K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dzień dobroczynności

0

W poniedziałek, 5 września, na całym świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Z tej okazji Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku zorganizowało akcję zbierania pieniędzy do puszek na działalność Słupskiego Funduszu Lokalnego. W niedzielę odbył się także bieg dobroczynny „Dla Serc”.

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności jest obchodzony na całym świecie 5 września i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku. To data śmierci świętej Kościoła Katolickiego, Matki Teresy z Kalkuty. Z tej okazji Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku zorganizowało akcję zbierania pieniędzy do puszek na działalność Słupskiego Funduszu Lokalnego. Pracownicy i wolontariusze CIO prosili o datek, a w zamian częstowali przechodniów krówkami z napisem: „Międzynarodowy Dzień Dobroczynności”. Akcja miała też na celu przypominanie i uświadamianie mieszkańcom, jak ważna jest bezinteresowna życzliwość, niesienie pomocy, działania charytatywne i pomoc drugiemu człowiekowi. To nie jedyna akcja, która odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Dobroczynności. Dzień wcześniej, w niedzielę, 4 września, CIO wraz z Fundacją Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum”, zorganizowało bieg dobroczynny „Dla Serc”. Biegacze mogli sprawdzić się na trasie od kościoła pw. Jana Kantego przez pieszo-leśne trakty Lasku Południowego. Biegano tradycyjnie jak i maszerowano z kijkami do nordic walking.

Cieszył się on dużym zainteresowaniem – informuje Magdalena Labuda z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. – Zgłosiło się około 150 biegaczy. Bieg był całkowicie bezpłatny, ale podczas biegu można było wesprzeć Słupski Fundusz Lokalny, wrzucając datek do puszek.

Słupski Fundusz Lokalny powstał kilka miesięcy temu, by promować działania charytatywne wśród mieszkańców Słupska i regionu słupskiego, a także zachęcać społeczność lokalną do wzajemnej pomocy oraz wspierać finansowo jej inicjatywy. Z zebranych pieniędzy organizowane są m.in. wakacje, zajęcia czy pikniki dla dzieci. W planach jest uruchomienie funduszu stypendialnego dla osób, które szczególnie aktywnie udzielają się społecznie.

– W ramach tego funduszu udzielane jest wsparcie dla uchodźców z Ukrainy – informuje Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. – Ale nie tylko, ponieważ ten fundusz zasila już wszelkiego rodzaju inicjatywy służące naszym mieszkańcom. Te inicjatywy też są przez naszych mieszkańców organizowane. To niezwykle ważna inicjatywa oddolna. To nie urząd, nie bezpośrednio jakaś instytucja, tylko sami mieszkańcy sobie nawzajem w ramach tego funduszu pomagają.

Zbiórka na rzecz inicjatyw Słupskiego Funduszu Lokalnego prowadzona była nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Dobroczynności. Pieniądze wpłacać można przez cały rok. Więcej informacji znaleźć można w siedzibie Centrum Inicjatyw Obywatelskich przy alei Sienkiewicza 19, na stronie internetowej (cio.slupsk.pl/), a także na facebookowym profilu CIO i Słupskiego Funduszu Lokalnego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.