K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wernisaż w ratuszu

0

Dziś, 7 września, w słupskim ratuszu odbył się wernisaż poplenerowej wystawy malarskiej zorganizowany przez Stowarzyszenie ArtFriends pod honorowym patronatem prezydent Słupska. Ekspozycja prezentuje 15 obrazów o tematyce marynistycznej, które można oglądać do 23 września.

Wernisaż poplenerowej wystawy malarskiej zorganizowany przez Stowarzyszenie ArtFriends pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Słupska odbył się dziś w samo południe na I piętrze słupskiego ratusza. Podczas wydarzenia zaprezentowano kilkanaście obrazów, które powstały podczas Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego, który niedawno odbył się w Smołdzińskim Lesie. Celem pleneru był rozwój artystyczny i kulturalny uczestników przedsięwzięcia, a także współpraca i integracja społeczna osób uzdolnionych plastycznie z różnych grup wiekowych. Ważna była również promocja powiatu słupskiego i miasta Słupska. Obrazy przedstawiają głównie motywy marynistyczne. Odnajdziemy na nich plażę, nabrzeże, statki zacumowane w porcie, morskie fale czy sieć rybacką zarzuconą w morze. Uwieczniono też klif oraz żurawie.

Przede wszystkim jesteśmy zaszczyceni tym, że tak wielcy artyści przyjęli od ArtFriedsu zaproszenie do uczestniczenia w tym plenerze – mówi Lila Kępska, komisarz pleneru, Stowarzyszenie ArtFriends ze Słupska. – Na plenerze zajmujemy się głównie malowaniem, wymianą poglądów, doradzaniem, dzieleniem się doświadczeniami, promowaniem. Goszczenie tak wielkich artystów w Ustce i Słupsku to wielka promocja naszego regionu w skali kraju.

Jak przyznali organizatorzy i uczestnicy, plener malarski był sukcesem organizacyjnym i artystycznym. W nagrodę prezydent miasta uhonorowała kilkunastu uczestników pamiątkowymi dyplomami i upominkami. Każdy z uczestników, którzy przyjechali na plener z różnych miast Polski, w tym z Częstochowy, Poznania czy Zielonej Góry, otrzymał książkę słupskiego pisarza Daniela Odiji zatytułowaną „Przezroczyste głowy”. Prezydent podziękowała też za zaangażowanie oraz piękne wyrażanie siebie i otaczającego nas świata. Zapowiedziała też dalsze wspieranie finansowe i organizacyjne kolejnych plenerów.

– Jestem już po raz trzeci razem z ArtFriends – mówi Artur Wawrzkiewicz, uczestnik pleneru z Częstochowy. Jesteśmy tu w zasadzie z całą rodziną, bo jest tu moja żona i 2,5-letnia córka również. Uwielbiamy ten morski klimat, tę atmosferę, która tworzy się w trakcie plenerów, to wymienianie spostrzeżeń, napędzanie się do malowania. Również próbę skonfrontowania się, jeśli chodzi o działalność artystyczną, bo w trakcie wernisażu będzie możliwość zobaczenia, jak różne postawy malarskie są prezentowane oraz w jaki sposób artyści podchodzą do tematów, które stają się inspiracjami. I jak różne mogą to być inspiracje. To jest zarówno morze, które nas otacza, blisko którego mieszkamy, ale i miasto Słupsk, elementy biologii morskiej otaczające nas tutaj, ale przyrody i architektury również.

Poplenerową wystawę malarską będzie można oglądać w ratuszu do 23 września. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.