K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ukradli rowery uczniom

0

W poniedziałek i wtorek, 5 i 6 września, skradziono uczniom I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku dwa rowery. Jednoślady były zaparkowane w nowej wiacie rowerowej, która powstała przed szkołą w ramach rewitalizacji ulicy i bulwarów nad Słupią. Sprawa została zgłoszona na policję, a szkoła prosi o pomoc świadków, którzy mogą mieć wiedzę na temat sprawców kradzieży.

Do dwóch zuchwałych kradzieży doszło w pierwszych dniach nowego roku szkolnego. W poniedziałek, 5 września, nieznany sprawca ukradł rower ze znajdującej się przy wjeździe na teren I LO nowej wiaty rowerowej, która niedawno powstała przed szkołą w ramach rewitalizacji ulicy i bulwarów nad Słupią. Był to żółty rower marki Scott Bike, należący do ucznia klasy pierwszej. Rower był przypięty tzw. blokadą rowerową, ale złodziej prawdopodobnie posłużył się narzędziem podobnym do sekatora i odciął zabezpieczenie. Dzień później, we wtorek, 6 września, sytuacja się powtórzyła i z tego samego miejsca skradziono drugi rower, również należący do ucznia szkoły. Sprawa została zgłoszona na policję, która podjęła działania, ale jednocześnie prosi też o pomoc wszystkie osoby, które mogą mieć wiedzę na temat sprawców kradzieży.

W okresie wakacyjnym funkcjonariusze przyjmowali zgłoszenia dotyczące kradzieży rowerów – informuje mł. asp. Jakub Bagiński, oficer prasowy KMP w Słupsku. – Dobre warunki atmosferyczne sprawiają, że cały czas spora grupa osób dojeżdża na swoich jednośladach do pracy czy do szkoły. Złodzieje wykorzystują to, że rowery pozostawiane są na dłuższy czas w miejscach ogólnodostępnych. Sprawdzają czy są przypięte, czy blokadę można łatwo pokonać. Każdorazowo funkcjonariusze w takich sytuacjach prowadzą czynności, które mają na celu ustalenie okoliczności i sprawców tych kradzieży. Przesłuchują świadków i przeglądają monitoringi, które mogły zarejestrować wizerunki sprawców kradzieży. W ostatnim czasie takie działania przyniosły pozytywne rezultaty. Między innymi w sytuacji kradzieży roweru w Słupsku przy ulicy Tuwima, który już po dwóch godzinach dzięki pracy słupskich policjantów wrócił do swojego właściciela. Również sytuacja z Ustki z ostatnich tygodni. Policjanci kontrolowali rowerzystę, który, jak się okazało, kilka minut wcześniej dokonał kradzieży tego roweru. Ten rower również wrócił do swojego właściciela.

Ujęcie sprawców byłoby łatwiejsze, gdyby na oddanych podczas tegorocznej majówki bulwarach nad Słupią funkcjonował już monitoring. Tymczasem montaż kamer wciąż przeciąga się w czasie. Według ostatnich zapowiedzi miejskich urzędników mają się one pojawić do końca roku. Własnego monitoringu szkoła nie posiada. W związku z tym wychowawcy przekazali uczniom, by ci pozostawiali rowery na terenie szkoły, na stojakach, które są zlokalizowane między budynkiem a halą sportową. Nauczyciele mają też uczulić uczniów, by zwracali szczególną uwagę na podejrzane osoby kręcące się przy szkole. Również policjanci apelują do rowerzystów o lepsze zabezpieczenie swojego jednośladu.

My namawiamy, żeby pozostawiając rower w miejscach ogólnodostępnych zadbać o jego prawidłowe zabezpieczenie – mówi mł. asp. Jakub Bagiński. – Zastosowanie jakiegoś łańcucha, zapięcia, opaski antykradzieżowej na pewno wpłynie na bezpieczeństwo naszego jednośladu i sprawi, że osoba zainteresowana odjechaniem na naszym rowerze będzie miała tę możliwość bardziej utrudnioną. Namawiamy również do tego, aby znakować rowery na różnego rodzaju akcjach i festynach, które są organizowane również przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Wygrawerowanie numeru na ramie roweru wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Ma działać prewencyjnie. Złodzieje bardzo często widząc, że rower jest oznakowany nie decydują się na jego kradzież, ponieważ taki rower trudniej sprzedać. Za kradzież grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Oddana do użytku 4 miesiące temu ulica Szarych Szeregów oraz bulwary nad Słupią wraz z nowymi kładkami oraz elementami małej architektury miały stać się nowym, tętniącym życiem, sercem Słupska, pełnym licznych wydarzeń kulturalnych. Tak się też stało, ale jednocześnie ta atrakcyjna przestrzeń przyciągnęła też chuliganów i biesiadujących tam amatorów napojów wyskokowych. Wybudowane kosztem ponad 30 mln zł bulwary stały się miejscem częstych aktów wandalizmu, dewastacji oraz kradzieży publicznego i prywatnego mienia o czym wielokrotnie informowaliśmy. Osoby, które mają wiedzę na temat kradzieży rowerów proszone są o kontakt z sekretariatem szkoły pod numerem tel. 59 842 22 17 lub z Komendą Miejską Policji w Słupsku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.