K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Z bonem o pół roku dłużej

0

Pomorski ZUS przypomina, że dzięki nowelizacji ustawy będzie można korzystać z Polskich Bonów Turystycznych o pół roku dłużej, czyli do końca marca 2023 r. Mieszkańcy Pomorza mogą jeszcze aktywować blisko 42 tys. bonów.

Z Polskich Bonów Turystycznych można korzystać od połowy sierpnia 2020 r. Bon przysługuje na dziecko, które ma prawo do świadczenia lub dodatku wychowawczego „Rodzina 500+”. Na każde dziecko można otrzymać 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością dodatkowy bon o takiej samej wartości. Pierwotnie bony miały być ważne do 30 września 2022 r.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Można też nimi opłacić jednodniowe wycieczki wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi w ramach danej oferty.

Transakcje bonem przyjmują podmioty, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Listę podmiotów można sprawdzić na stronach:

www.bonturystyczny.gov.pl,

www.pot.gov.pl,

www.polska.travel.

Obsługa bonu odbywa się wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić za usługę trzeba pokazać w podmiocie turystycznym specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny.

Z blisko 283 tys. bonów przygotowanych dla mieszkańców Pomorza, aktywowali oni ponad 240 tys. Ponad 171 tys. z tych bonów wykorzystano w całości. Wartość transakcji jaką mieszkańcy Pomorza wykonali przy użyciu bonów turystycznych to prawie 190 mln zł.

Dzięki transakcjom przy użyciu Polskiego Bonu Turystycznego pomorski sektor turystyczny otrzymał do tej pory ponad 515 mln złotych. Płatności trafiły do ponad 5,9 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego z Pomorza.

Krzysztof Cieszyński

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa pomorskiego

Skomentuj