K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Grzybobranie – narodowy sport Polaków

0

Zbieranie grzybów to niemal narodowy sport Polaków. W wielu miejscowościach kraju odbywają się mistrzostwa w grzybobraniu, a na co dzień amatorów maślaków, kani, prawdziwków czy rydzów spotkać można w każdym lesie. Zawsze kiedy startuje sezon grzybowy, warto przypominać o bezpieczeństwie, i to nie tylko tym związanym ze znajomością grzybów, ale także z obecnością leśnych zwierząt. Taki widok, jak na przesłanym do nas poniżej zdjęciu, zobaczyła jedna z naszych czytelniczek w czasie grzybobrania w lesie niedaleko Dębnicy Kaszubskiej. Pamiętajmy, właściwe obuwie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji nadepnięcia na żmiję.
Tymczasem Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” przygotowuje wystawę grzybów i zaprasza 7 października wszystkich zainteresowanych do siedziby Parku przy ulicy Poniatowskiego 4A w godzinach 9-15. Organizatorzy zaplanowali ekspozycję w plenerze, jednak zamiar ten może popsuć niekorzystna pogoda – wtedy wystawa przeniesiona będzie do budynku. Zaprezentowane zostaną gatunki grzybów rosnących na naszym terenie i ich rola w przyrodzie. Zobaczyć będzie można modele i naturalne okazy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz zdjęcia gatunków rzadkich i objętych ochroną. Podczas prelekcji i pogadanek uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo przygotować się do grzybobrania i nie popełnić błędu przy zbiorze.
Spotkania dla grup poprowadzą pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” oraz Pracownicy Nadleśnictwa Leśny Dwór. Grupy szkolne powyżej 10 osób proszone są o zgłoszenia telefoniczne pod numerem telefonu 727 660 069 z podaniem wieku i liczby uczniów. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.