K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Motoryzacyjne muzeum

0

W międzynarodowej świadomości Haga funkcjonuje przede wszystkim jako miejsce podpisania konwencji, obecności Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Europolu i wielu innych globalnych instytucji. Wiadomo też, że tu znajdują się siedziby rodziny królewskiej, parlamentu czy wielu ministerstw, stąd Haga traktowana jest jako administracyjna stolica Niderlandów.

Nie brakuje w Hadze muzeów, ale jedno z nich jest wyjątkowe i mniej znane od tych, które gromadzą przedmioty kultury i sztuki. To Louwman Museum, najstarsza prywatna kolekcja samochodów, autobusów, motocykli i motoryzacyjnych gadżetów na świecie. Gromadzona ona jest od dwóch pokoleń rodziny Louwmanów. W tych zbiorach, znajdujących się na ponad 10.000 m2 znajduje się najwięcej na świecie samochodów z roku 1910 i starszych. Wędrując po trzech poziomach tego muzealnego obiektu obejrzeć można auto Winstona Churchilla, cadillac Elvisa Presleya czy astona martina używanego w filmie o Jamesie Bondzie. Niewątpliwą ciekawostką jest także obecność w tej kolekcji popularnego w krajach dawnego bloku wschodniego trabanta. Fani wyścigów samochodowych odnajdą tutaj bolidy Formuły 1 czy samochody kierowców uczestniczących w rajdach. Zainteresowanie zwiedzających budzą wozy strażackie, pierwsze samochody transportu zbiorowego i motocykle.

Specjalne ekspozycje wiążą się z gadżetami motoryzacyjnymi. W gablotach pojawiają się miniatury samochodów, specjalnie wykonane rzeźby czy seryjnie produkowane odlewy sylwetek wielu światowych marek. Nie brakuje elementów ze świata sztuki, ale – co oczywiste – tematycznie wiążących się z motoryzacją. To rysunki i obrazy Frederica Crosby’ego, znanego angielskiego ilustratora. Wyjątkową atmosferą tchną również sale zaaranżowane jako międzywojenne uliczki miejskie. (hrk)

Skomentuj