K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Warsztaty z kwiatami

0

Muzeum Pomorza Środkowego przygotowuje interesujące warsztaty, które adresowane są do wszystkich pragnących poznać tajniki sporządzania kwiatów z papieru. Ten cykl warsztatowych spotkań rozpocznie się 28 października w Młynie Zamkowym.

W kulturze ludowej kwiaty od wieków związane były z życiem człowieka. Naturalne i sztuczne były i są ozdobą ludzi, ich domów, otoczenia, miejsc sakralnych, świadkami rodzinnych i dorocznych obrzędów, bohaterami pieśni, baśni, apotropeikami, lekami. Potrzeba utrwalenia wizerunku kwiatów sprawiła, że stały się one obecne we wszystkich sferach życia człowieka towarzysząc mu od narodzin do śmierci.

Podążając nurtem etnoinspiracji pragniemy przybliżyć tradycje papieroplastyki. Cykl warsztatów „Rozkwitanie tradycji” poprowadzą rękodzielniczki wykonujące kwiaty z bibuły i krepy. Są wśród nich zarówno świadkowie XX-wiecznych tradycji wiejskich, jak i artystki świadomie poszukujące korzeni swojej tożsamości oraz sposobu wyrażenia siebie. Sztuka tworzenia kwiatów, niegdyś nierozerwalnie związana z wiejską obrzędowością, przywracana jest do życia w nowych formach stylowych. Tradycja wciąż rozkwita. Spacer po artystycznym ogrodzie kontynuujemy alejką różaną.

Róża w kulturze ludowej to kwiat o szczególnej symbolice i zastosowaniu obrzędowym. Symbol piękna, młodości i płodności. Zrywanie róż, ich przekwitanie, opadanie oznacza przemijanie urody, koniec panieństwa, utratę dziewictwa. W powinszowaniach bożonarodzeniowych, legendach, przemowach weselnych oraz pieśniach pogrzebowych róża jest łączona z niebem i z rajskim ogrodem.

Pod okiem artystki Iwony Klinger poznamy różnorodne techniki tworzenia tego gatunku kwiatów oraz sięgniemy do tradycji zatapiania kwiatów z bibuły w gorącym wosku pszczelim, by zachować ich urodę jak najdłużej”. Spotkanie rozpocznie się 28 października o godz. 17 i potrwa trzy godziny. Zapisy chętnych przyjmuje Magdalena Lisiecka pod numerem telefonu 795 100 274 lub mailowo: [email protected]. Koszt uczestnictwa, który obejmuje niezbędne materiały, to 50 złotych.

Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej: „Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów”. (opr. rkh)

Skomentuj