K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uwaga na fałszywe maile!

0

Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wymyślne sposoby na wyłudzenie pieniędzy czy pozyskanie prywatnych danych. Ofiarami tych ataków nierzadko są seniorzy, którzy w wielu wypadkach nie mają do końca świadomości zagrożeń, jakie wynikają z obecności w sieci. Ale nie tylko ludzie starsi znajdują się na celowniku działań przestępców. Tak naprawdę nikt nie powinien czuć się bezpiecznie w wirtualnej przestrzeni. Tu obowiązuje zasada bardzo ograniczonego zaufania.
.
Pomorscy policjanci informują o nowym sposobie oszustwa internetowego. Przestępcy rozsyłają maile, w których podszywają się pod wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także innych jednostek policji. Grożą zatrzymaniem, aresztowaniem i odpowiedzialnością karną. Osoby, do których adresowane są takie wiadomości, dowiadują się, że prowadzone są wobec nich postępowania w związku z popełnieniem przestępstwa. Konieczne jest więc zapoznanie się z zarzutami, a te mają być opisane w załączniku, który trzeba otworzyć. Pojawia się też informacja, że brak reakcji ze strony adresata skutkować będzie szybkim zatrzymaniem i aresztowaniem.
.
Cyberoszuści podszywają się także pod Komendanta Głównego Policji, insp. Jarosława Szymczyka, i wysyłają maile z załącznikiem pdf. Schemat działania ten sam, tyle że wobec danej osoby tym razem ma być prowadzone postępowanie karne. Nadawcy nakazują kontakt mailowy i ostrzegają przed przekazaniem sprawy prokuratorowi.
.
Jak informują policjanci, w rzeczywistości kliknięcie w załącznik uruchamia procedurę instalacji złośliwego oprogramowania, za pomocą którego złodzieje kradną zawartość komputera, przechwytują hasła do kont bankowych i inne dane wrażliwe.
.
W sytuacji, w której ktoś otrzyma takiego maila, należy pamiętać, że policjanci nigdy nie kontaktują się z obywatelami poprzez pocztę elektroniczną, nawet jeśli rzeczywiście ktoś ma postawione zarzuty lub prowadzone jest w jego sprawie postępowanie. Jeśli więc w poczcie pojawi się podobna przesyłka, warto od razu powiadomić policję. (jwb, screen. KMP)

Skomentuj